Gotują, pieką, organizują warsztaty, zajmują się sztuką ludową, a do tego pozyskują środki zewnętrzne – koło gospodyń wiejskich w Moskorzynie nie spoczywa na laurach.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Sernika jego członkinie upiekły pyszne staropolskie ciasto i zdradziły nam swoje kulinarne sekrety.

Złotym, środkiem na nasz sernik jest ser. Musi być dobry, tłusty najlepiej od gospodarza. Drugim ważnym składnikiem są wiejskie jaja. Czyli krótko mówiąc stawiamy na lokalne produkty – zdradza Anna Bełkowska z Koła Gospodyń Wiejskich w Moskorzynie.

Oprócz pysznych ciast panie wypiekają również znakomity chleb. W końcu Moskorzyn to sołectwo, które właśnie z chleba słynie. Ale gotowanie to niejedyna pasja gospodyń wiejskich. Kolejną z nich jest sztuka ludowa.

Kilkukrotnie zajęłyśmy miejsca na podium w konkursach na palmy wielkanocne czy wieńce dożynkowe. Wieniec, który zrobiłyśmy na zeszłoroczne dożynki reprezentował naszą gminę na wystawie w Dreźnie – opowiada sołtys Moskorzyna Dorota Szubała.

Sołtys wraz z Radą Sołecką na rozwój wsi i realizację pasji mieszkańców wciąż pozyskują nowe środki zewnętrzne. Pozyskaliśmy trzy tysiące złotych z Fundacji Porozumienie Wzgórz Dalkowskich. Z tych środków planujemy utworzyć w naszym sołectwie ścieżkę rowerową edukacyjno-historyczną – mówi Dorota Szubała. Otrzymaliśmy również trzy tysiące złotych z fundacji rolnej. W najbliższym czasie wspólnie z mieszkańcami ustalimy na co przeznaczymy te środki – dodaje.

Moskorzyn to wioska młynów i chleba, dlatego też planowana ścieżka rowerowa będzie prowadziła m.in. w miejsca, w których kiedyś stały młyny oraz sklep, gdzie sprzedawano chleb i mąkę. Dzięki uprzejmości Grzegorza Kardysia z Towarzystwa Ziemi Polkowickiej otrzymaliśmy stare zdjęcia Moskorzyna, które wykorzystamy podczas tworzenia ścieżki edukacyjno-historycznej – zaznacza sołtys Moskorzyna.

Koło Gospodyń Wiejskich w Moskorzynie powstało wiosną zeszłego roku i wciąż prężnie działa. Na tę chwilę liczy 11 osób. W jego składzie znajduje się jeden mężczyzna. Członkinie koła w żartach nazywają go degustatorem. O działaniach naszych gospodyń z pewnością będziemy państwa na bieżąco informować.

Nasi superbohaterowie – symboliczne podziękowanie i wymierna pomoc tym, którzy ratują i chronią nas [VIDEO]

Previous article

Włamanie się do bitomatu i samosąd – w tle chciwość…

Next article

Comments

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like