Fot. Głogowska Edukacja Kresowa

Głogowska Edukacja Kresowa zaprasza na kolejne spotkanie autorskie. Tym razem z Tomaszem Grzywaczewskim. Odbędzie się już jutro o godzinie 20.00 w formule online na facebookowym profilu GEK. Poprowadzi je Karol Szczepaniak. Dla uczestników przewidziane są upominki książkowe.

Tomasz Grzywaczewski to autor książek reportażowych „Granice marzeń: o państwach nieuznawanych”, wydanej w 2018 roku; „Przez dziki Wschód: 8000 km śladami słynnej ucieczki z gułagu”, wydanej w 2012 roku i „Życie i śmierć, na Drodze Umarłych”, wydanej w 2015 roku. Jest znanym polskim dziennikarzem, pisarzem, podróżnikiem, a także autorem scenariuszy filmowych.

Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej. Tu nie ma prostych historii i prostych odpowiedzi na trudne pytania. Tu zawsze żyje się niepewnie, coś każe siedzieć na walizkach i spać z otwartymi oczami. To miejsce dobre dla przemytników, uciekinierów i starców. Chociaż tej granicy od dawna już nie ma, życie nadal toczy się przygranicznym rytmem. Granica ciągle tkwi w głowach i we wspomnieniach – zarówno tych, którzy nie dali się wypędzić, jak i tych, których dawno wypędzono. Wymazana granica Tomasza Grzywaczewskiego to reporterska wyprawa wzdłuż granic II RP – od Kaszub, przez Wielkopolskę, Śląsk, Bieszczady, po Kresy Wschodnie, Mazury i Pomorze. Autor odnajduje ostatnich pamiętających przedwojenne granice i ich znikanie – nad Bałtykiem, na Śląsku Cieszyńskim, w wioskach Bojkowszczyzny, wysiedleńców z akcji „Wisła”, ocalonych z rzezi na Wołyniu, mieszkańców dawnych rubieży Polski na Huculszczyźnie, Pokuciu, Polesiu, nad Dźwiną i na krańcach Litwy. Opowieść o tym, jak dziś żyje się przy nieistniejącej granicy, snują także nieliczni dobrowolni strażnicy pamięci oraz młodzi, którzy pragną żyć jak w XXI wieku przystało, ale którym brzemię pogranicza na to nie pozwala.

Fot. Głogowska Edukacja Kresowa

Leśne zwierzęta patronami ulic w Lubinie

Poprzedni artykuł

Nie tylko choinka – świąteczne iluminacje w Polkowicach

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like