Dzisiaj, 1 września, przypada 82. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Głogowianie w Parku Słowiańskim upamiętnili poległych. O godzinie 14.00, przy Pomniku Koalicji Antyhitlerowskiej, odbyło się uroczyste spotkanie kombatantów, przedstawicieli władz miasta, reprezentacji szkół, służb mundurowych oraz innych instytucji. W obchodach uczestniczyli również mieszkańcy Głogowa, którzy chcieli oddać hołd bohaterom.
obchody 82. rocznicy wybuchu ii wojny światowej w głogowie
– Dziś, naszym zadaniem jest pielęgnowanie pamięci o tamtych tragicznych dniach, ale przede wszystkim o dumnej postawie naszych rodaków. Naród, który zapomina o własnej historii, nawet tej najbardziej bolesnej, jest skazany na jej powtarzanie – mówił w trakcie uroczystości starosta głogowski, Jarosław Dudkowiak – Szanowni Kombatanci, to wielki zaszczyt móc spotkać się z wami w tak wyjątkowym dniu. Życzę wam zdrowia, spokoju i jak najwięcej dowodów życzliwości od innych – dodał Jarosław Dudkowiak.
Młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących zadbała o część artystyczną obchodów. Uczennice zarecytowały poezję Baczyńskiego i zaśpiewały „O mój rozmarynie”. Udział w dzisiejszych wydarzeniach brała również Zakładowa Orkiestra Dęta „Huty Miedzi Głogów”, a także Kompania Honorowa 4. Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie.
– Polska roku 2021 bardzo różni się od tej sprzed 82 lat. Funkcjonujemy w wojskowym przymierzu NATO. Nie szczędzimy środków na własną obronność, przez co nasze siły zbrojne są coraz mocniejszym i ważniejszym elementem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który stanowi najpotężniejszy oręż wolnego świata. To wszystko pozwala snuć optymistyczne przekonanie, że kolejne pokolenia Polaków nie zaznają żadnego okropnego smaku wojny, nie zapłacą daniną krwi za wolność własnego kraju. – mówił ppłk Krzysztof Jaroszek, dowódca 4. Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie.
Apel Pamięci zakończono salwą honorową. Na koniec uroczystości, pod najstarszym pomnikiem powojennym w Głogowie, złożone zostały wieńce pamiątkowe.
Wybuch II wojny światowej
1 września 1939 r. wojska niemieckie, bez wypowiedzenia wojny i ogłoszenia mobilizacji, zgodnie z planem Fall Weiss, przekroczyły granice Rzeczypospolitej. Wówczas rozpoczęła się pierwsza kampania II wojny światowej. O godzinie 4.45 zbombardowano Wieluń. Atak ten nastąpił kilka minut przed salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte w Wolnym Mieście Gdańsku.
II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości. Polska poniosła największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.
Fot. Sara Hass