W Lubinie, Głogowie, Legnicy i Rudnej, podobnie jak w Polkowicach, wszyscy gimnazjaliści przystąpili dzisiaj do egzaminu końcowego. Jeśli jutro i pojutrze przebieg sprawdzianu nie zostanie zakłócony organizowanym przez ZNP strajkiem, uczennice i uczniowie poznają swoje wyniki 14 czerwca br. i wtedy zacznie się nabór do szkół średnich i branżowych.
- W Lubinie, gdzie egzamin zdawało 430 gimnazjalistów, we wszystkich szkołach udało się skompletować zespoły nauczycielskie dzięki tzw. „strajkowi rotacyjnemu”. Oznacza to, że cześć pracowników dydaktycznych na czas poszczególnych sprawdzianów podejmowała pracę, podczas gdy pozostali kontynuowali rozpoczęty wczoraj rano protest płacowy. Twierdzą oni, że przeprowadzenie egzaminu jest gestem „dobrej woli samych nauczycieli i nie jest zasługą kuratora czy efektem próśb ze strony rządu”. Niektórzy uczniowie nie kryli niepokoju zafundowanego im przez ich nauczycieli, ale są też tacy, którzy uważają, że strajkowe tło egzaminów mobilizuje ich do tego, by skutecznie wykazać się wiedzą.
- W Głogowie, gdzie zdających było 490, egzaminy również odbyły się zgodnie z harmonogramem ustalonym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Charakterystyczne było, że w czasie prowadzonego egzaminu, strajkujący nauczyciele byli ubrani na czarno, czym zapewne zamierzali eksponować swój protest. Podobnie zresztą pedagodzy prezentowali swoje nastroje w Polkowicach i Lubinie. Dyrektorzy głogowskich szkół przyznają, że dopracowanie się stanu organizacyjnego umożliwiającego przeprowadzenie sprawdzianów było karkołomnym wyzwaniem. Braki kadrowe ze względu na podtrzymywany przez nauczycieli strajk udało się zneutralizować tworząc większe sale egzaminacyjne.
- W Legnicy 850 uczennic i uczniów przystąpiło do ostatniego gimnazjalnego sprawdzianu. We wszystkich szkołach udało się już wczoraj skompletować zespoły osób z uprawnieniami pedagogicznymi. Dzięki temu egzamin rozpoczął się dzisiaj punktualnie i przebiegał zgodnie z ustalonymi procedurami. Legniccy nauczyciele podtrzymujący udział w proteście płacowym na czarne ubrania założyli jaskrawe kamizelki z napisami „Widoczny z daleka”. Natomiast uczniowie, jak we wszystkich zresztą szkołach ubrani byli „na galowo”.
W poniedziałek rusza 3-dniowa tura egzaminów końcowych klas VIII szkół podstawowych. Dyrektorzy już muszą analizować warunki organizacyjne konieczne do spełnienia, aby sprawdzian mógł się odbyć.
Strajk organizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego jest ogłoszony bezterminowo, ale dzisiaj szef tej organizacji zapowiedział zawieszenie strajku na… czas świąt. Protest płacowy nauczyciele zaczęli 8 kwietnia br. Zgodnie z planem organizacji roku szkolnego 2018/2019, przerwa wielkanocna zaczyna się od przyszłego czwartku, tj. 18 kwietnia i kończy się w poświąteczny wtorek 23 kwietnia.