Sezon letniego wypoczynku i prac na terenie ogródków działkowych wciąż trwa. Wzmożone wizyty na działkach nie odstraszają jednak złodziei. Łupem amatorów cudzego mienia padają najczęściej elektronarzędzia, sprzęt grający, butle gazowe, kosy spalinowe, podkaszarki. Policjanci apelują o czujność i ostrożność a przede wszystkim o zabezpieczenie swoich ogródków działkowych szczególnie po sezonie.
Każdego roku policjanci odnotowują kilkanaście kradzieży cudzego mienia z terenów rodzinnych ogrodów działkowych. Praca i wypoczynek na działce powinny być przyjemnością, a nie zmartwieniem. Zastosowanie się do kilku rad powinno znacząco zmniejszyć szansę zaistnienia kradzieży.
Jak zabezpieczyć działkę przed włamaniem?
- Na działce nie powinniśmy pozostawiać wartościowych przedmiotów podczas naszej nieobecności. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Amatorzy cudzego mienia stosunkowo szybko znajdują ukryte pieniądze w różnego rodzaju bieliźniarkach, torebkach po cukrze, czy też za obrazami.
- Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką. Zabezpieczmy należycie drzwi i okna w swoim domku, załóżmy odpowiedniej jakości zamki.
- Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą zaś spostrzeżenia mogą być przydatne Policji, gdyby doszło do włamania.
- Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, niezbędnej naprawy urządzeń, skoszenia trawy, czy pomocy w jakimkolwiek innym zajęciu związanym z pracą na działce. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów nieznanych osób.
- Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi, nawet jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
- Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich domek. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi kręcącymi się w pobliżu ich działki. Zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy, wynoszenie mebli lub sprzętów przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
- O ewentualnym włamaniu należy jak najszybciej powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112 lub 997. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe zapamiętajmy, jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.
Policjanci cały czas prowadzą działania profilaktyczne w rejonie rodzinnych ogródków działkowych. Rozmawiają z ich właścicielami na temat właściwego zabezpieczania działek i znajdującego się na ich terenie sprzętu. Wszystko po to, żeby działkowcy nie stali się ofiarami przestępstwa bądź aktów wandalizmu na terenie ogrodów.
Poprzez: KPP Polkowice
W Chocianowie non stop sa włamania na działkach a policja nic z tym nie robi.
Tylko najlepiej zdjecie zrobic i im pokazac