Ponad 2100 wniosków rozpatrzył pozytywnie Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w sprawie dopłat do wynagrodzeń. Pozwoli to na ochronę ponad 117 tysięcy pracowników dolnośląskich przedsiębiorstw.

Tak przedstawia się bilans funkcjonowania rządowej Tarczy Antykryzysowej na Dolnym Śląsku po prawie dwóch miesiącach jej obowiązywania. DWUP realizuje te zadania najskuteczniej w Polsce. Od 1 kwietnia DWUP wdraża elementy związane z dopłatami do wynagrodzeń z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w związku z przestojem ekonomicznym, czy też zmniejszeniem godzin pracy w firmach.

Chronimy miejsca pracy i jak wynika ze statystyk Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej robimy to najsprawniej w Polsce. Liczby mówią same za siebie. Ponad 2.100 pozytywnie rozpatrzonych wniosków, które uratują blisko 120 tysięcy miejsc pracy to najlepszy wynik w kraju. Wartość tej pomocy to ponad 510 milionów złotych, które już od kwietnia trafiają do przedsiębiorców – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski. Pomoc samorządu województwa dla przedsiębiorców, to również Dolnośląski Pakiet Gospodarczy. Warty w sumie miliard złotych i sfinansowany głównie ze środków unijnych system wsparcia, skierowany został do dolnośląskich przedsiębiorców i za jego pośrednictwem można także sięgnąć po pomoc finansową, ułatwiającą przetrwanie trudnych chwil kryzysu – dodaje marszałek województwa.

Tarcza antykryzysowa realizowana przez DWUP, to dofinansowanie zatrudnienia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych przewidziane dla firm w kłopotach. Trafia ono do przedsiębiorcy, któremu w czasie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu spadły obroty po 1 stycznia. W zależności od okresu porównania spadek ten musi wynosić min. o 15 lub 25%. Pomoc przysługuje firmom zatrudniającym już od 1 pracownika. W przypadku przestoju ekonomicznego pracodawcy mogą liczyć nawet na ponad 1,5 tys. zł przez trzy miesiące na osobę, a w przypadku obniżonego wymiaru pracy nawet na ponad 2,6 tys. zł na pracownika.

Obecnie ocenianych jest 315 wniosków, dotyczących ochrony ponad 14 tys. miejsc pracy. Ta pomoc jest bezzwrotna, a dzięki nowelizacji ustawy może z niej skorzystać więcej osób, na korzystniejszych zasadach – mówi pełniący obowiązki dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy Bartosz Kotecki.

O wsparcie w DWUP mogą się starać obecnie również organizacje pozarządowe, organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego oraz państwowe osoby prawne w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Warunkiem otrzymania pomocy jest utrzymanie zatrudnienia tylko przez okres jej otrzymywania, czyli np. przez 3 miesiące.

Ustawowe zmiany, mimo że wprowadzone po połowie kwietnia obowiązują od 1 kwietnia. Co ważne, wszystkie wnioski, które zostały rozpatrzone przed zmianą ustawy z automatu obowiązują na nowych zasadach. Nie ma konieczności aneksowania umów – dodaje dyrektor Kotecki i zachęca do składania wniosków w najbezpieczniejszy sposób, czyli drogą elektroniczną.

W portalu praca.gov.pl można kompletnie zrealizować wniosek. Jednak przed złożeniem wniosku konieczne jest zapoznanie się nie tylko z dokumentami, ale też instrukcją wideo wypełnienia wniosku, czy też najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami. To pozwoli na złożenie poprawnego wniosku, dzięki czemu szybciej zostanie rozpatrzony. Niestety wpływa do nas sporo błędnie wypełnionych wniosków, co ma wpływ na szybkość załatwienia sprawy. A jest całkiem sporo wniosków np. nie wypełnionych do końca albo wysyłanych bez załączników, z błędnymi nazwami firm, których dotyczą.

Szczegółowe informacje, informator i dokumenty do pobrania znajdują się na stronie http://www.gov.pl/web/rodzina/dofinansowanie-do-wynagrodzen oraz na: www.dwup.pl

Przedstawiciele DWUP zachęcają do zapoznania się z materiałami. Wszystko po to, by wnioski zostały przygotowane dobrze, a wsparcie udzielone możliwie jak najszybciej. Wysyłka wniosków pocztą tradycyjną, złożenie ich w skrzynce w DWUP we Wrocławiu, niekompletne wnioski lub zawierające błędy wydłużają czas przekazania wsparcia.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witelona w Legnicy ma nowego rektora

Poprzedni artykuł

Skatepark w Rudnej

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: