Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski i prezydent Lubina Robert Raczyński rozmawiali o współdziałaniu w kierunku powstania w Lubinie Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Inicjatywę, już we wrześniu 2029 r. jednogłośnie poparli wszyscy lubińscy radni.

Do końca stycznia 2020 r. ma być zarejestrowana spółka celowa, której zadaniem będzie zarządzanie mającym powstać Centrum, którego siedziba mieścić się będzie w miejscu, gdzie obecnie działa placówka Ligi Obrony Kraju. Placówka zacznie swoją pracę etapowo. Najpierw czynna ma być poradnia, w której będą pracowali terapeuci, następnie utworzona będzie specjalistyczna przychodnia, aby w trzecim etapie można było powołać i zorganizować oddział szpitalny.

Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży jest częścią uchwalonego przez radę miejską programu ochrony zdrowia psychicznego. Planujemy zrealizować cały ten projekt w ciągu trzech lat – deklaruje prezydent Robert Raczyński. Po rozmowie z wojewodą dolnośląskim Jarosławem Obremskim włodarz Lubina liczy na to, że uda mu się szybko pozyskać wsparcie ze strony rządu i władz samorządu województwa dolnośląskiego.

Polska jest krajem, który – niestety – plasuje się w niechlubnej czołówce europejskich krajów pod względem liczby skutecznych samobójstw dzieci i młodzieży. W tym kontekście w wielu wypowiedziach publicznych słychać o drastycznym deficycie poradni, szpitali i lekarzy, którzy mogliby w nich pracować na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Coraz częściej mówi się także, że pomoc psychologiczna zapewniana przez szkoły jest nieskuteczna w przypadkach szczególnie trudnych. To z kolei prowadzi do sytuacji, w których młodzi ludzie, a nawet dzieci trafiają do ośrodków dla dorosłych. Nie tylko wydłuża to oczekiwanie na wizytę, ale i komplikuje proces terapii. W kryzysowych sytuacjach rozwiązaniem jest prywatna praktyka lekarska, na którą jednak nie zawsze stać rodziców.

Plan budowy Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ma być odpowiedzią na opisane wyżej okoliczności w skali szerszej, niż subregion miedziowy. Środki na lecznicę samorząd miejski chce pozyskać z budżetu państwa w ramach narodowego programu ochrony zdrowia psychicznego na lata 2017 – 2022.

foto: duw.pl

Minimalne wynagrodzenie i pracownicze plany kapitałowe – jakie zmiany czekają na pracodawców w 2020

Poprzedni artykuł

Nowe otwarcie i kontynuacja – pierwsze w 2020 roku spotkanie prezydenta Legnicy z dziennikarzami [VIDEO]

Następny artykuł

1 Komentarz

  1. […] Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie to bez wątpienia inwestycja w przyszłość. W naszym portalu informowaliśmy już o tym przedsięwzięciu. To konkretny wyraz troski w młode pokolenie nie odnajdujące się w gąszczu codzienności, […]

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: