Polska może otrzymać największe w historii Unii Europejskiej środki finansowe – ok. 770 mld zł. Z pieniędzy tych będą mogły skorzystać dolnośląskie samorządy powiatowe i gminne.  Będą przeznaczone m.in. na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne. 

O tym, czy 770 mld zł trafi do Polski – w tym do naszego województwa – zdecyduje polski parlament. Do tej pory na przestrzeni lat uchwalanie ustaw dotyczących zasobów własnych odbywało się zawsze niemal jednomyślnie. Kwestie unijnych pieniędzy dla Polski były wyjęte z bieżącego sporu politycznego. Miejmy nadzieję, że będzie tak i tym razem!

To bardzo ważne, bo dzięki środkom nasz region może inwestować m.in. w rozwój rolnictwa infrastrukturę, cyfryzację, środowisko, edukację, zdrowie i nowe miejsca pracy. Co to oznacza w praktyce? Chodzi np. o termomodernizację szkół, nowe autobusy i tramwaje, obwodnice i ścieżki rowerowe, place zabaw, więcej miejsc w żłobkach, działania na rzecz czystego powietrza, dopłaty bezpośrednie dla rolników czy rozwój sektora przetwórczego.

Korzyści dla obywateli – zobacz, co już udało się zrobić dla naszego regionu

Środki z UE są impulsem rozwojowym dla wszystkich regionów w Polsce. Do naszego województwa trafiło już 2,25 mld euro z perspektywy 2014-2020.

Korzyści ze środków europejskich są bardzo realne. Pieniądze przeznaczamy na budowę dróg i autostrad, modernizację kolei, rozbudowę infrastruktury ochrony środowiska i energetycznej, dopłaty bezpośrednie dla rolników, wsparcie dla parków technologicznych i laboratoriów naukowych, rozwój infrastruktury społecznej, służby zdrowia, szkół, ośrodków naukowych i uczelni oraz kultury, sportu, rekreacji i turystyki. 

Dzięki środkom już teraz udało się zrealizować potrzebne nam inwestycje i projekty. Wśród nich są:

  • budowa placówek oświaty,
  • wymiana źródeł ciepła,
  • aktywizacja osób niepełnosprawnych,
  • zapewnienie kompleksowej opieki onkologicznej na terenie województwa dolnośląskiego w celu zwiększenia dostępności do świadczeń.

Natomiast w kolejnych latach chcemy zrealizować m.in.:

  • rewitalizację linii kolejowych,
  • zakup nowoczesnego taboru kolejowego,
  • budowę i przebudowa dróg wojewódzkich,
  • modernizację placówek medycznych.
770 mld zł dla Polski w ramach środków z UE

W ramach unijnego budżetu nasz kraj może liczyć na bezzwrotne środki z Wieloletnich Ram Finansowych (klasyczny budżet UE), ale także z pieniędzy przeznaczonych na Fundusz Odbudowy. 

W oparciu o ten fundusz rząd opracowuje Krajowy Plan Odbudowy. Ma on wzmocnić naszą gospodarkę i pozwolić szybciej wyjść z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Unijne środki zostaną przeznaczone na najważniejsze obszary, takie jak: zdrowie, energia i środowisko, rolnictwo, gospodarka i przedsiębiorcy, cyfryzacja, infrastruktura, transport, innowacje, społeczeństwo czy spójność terytorialna.

Piotr Krejner

Budzimy fontanny z zimowego snu

Poprzedni artykuł

Mniej niż sekunda nieuwagi – maluch trafił do szpitala

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like