LubinVideo

Czym jest autyzm? Kim są autyści? – młodzież z Lubina podjęła pozytywny projekt społeczny [VIDEO]

0

Wbrew temu co większość z nas myśli największym problemem osób z autyzmem nie jest diagnoza, terapia, czy utrudniony dostęp do pracy, a właśnie brak akceptacji i błędny sposób postrzegania autystów w społeczeństwie.

Dlatego trzeba działać! Tak pomyślały uczennice I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lubinie. Celem projektu społeczny „Blue Mind” jest uświadomienie społeczeństwa czym jest autyzm.

Wciąż bowiem funkcjonują stereotypy, w myśl których ludziom często wydaje się, że dzieci z autyzmem nie rozumieją tego co się do nich mówi i nie chcą się z nami porozumiewać. Są nawet postrzegane jako dzieci niewychowane. Bardzo duża niewiedza niczemu dobremu nie służy, więc młodzież z Lubina postanowiła to zmienić. Zorganizowane zostały warsztat, w których udział wzięli uczniowie szkół średnich w Lubinie. z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Uczennice lubińskiego liceum mówią, że przygotowanie metodyczne zawdzięczają współpracy z Fundacją i Niepubliczną Szkołą „Dar Losu” w Lubinie, a dokładniej z prezes fundacji Sylwią Majewską. Dziękują także dyrektor LO Małgorzacie Grobelnej. Obie panie nie tylko poświęciły nam swój czas na spotkania, ale również umożliwiły spędzenie dnia z dziećmi autystycznymi w ich szkole. Mogłyśmy zobaczyć, jak wyglądają lekcje takich uczniów i jeszcze lepiej zrozumieć autyzm. Pokazały nam również doświadczenia, które pozwoliły nam na własnej skórze poczuć jak osoby ze spektrum odbierają świat – relacjonują dziewczęta.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Dziewczęta, chcąc zmienić stosunek społeczeństwa do osób autystycznych, nie tylko organizowały rozmaite zajęcia. Same wzbogaciły swoją wiedzę – nie tylko książkową – ale lepiej, wraz z innymi ludźmi, zobaczyły na czym polega autyzm oraz z jakimi trudnościami w życiu codziennym muszą mierzyć się autyści. Zobacz nasze video.

Wiedza na temat autyzmu wciąż jest niewielka – trzeba to przyznać. „Blu Mind” to kolejna cenna inicjatywa młodzieży w Zagłębiu Miedziowym. Niedawno relacjonowaliśmy społeczny zapał młodych ludzi z Głogowa i okolic. Jak się okazuje, nie tylko starsi mogą dawać przykład młodszym, ale młodsi mogą pozytywnie inspirować starszych, choć pewnie i ich rówieśnicy mogą czuć się zaproszeni do podejmowania pozytywnych działań.

Dariusz Nowakowski

75 lat od zakończenia ll wojny światowej w Europie – symboliczna ceremonia na pograniczu polsko-niemieckim

Poprzedni artykuł

#51sekundwkulturze – konkurs dla filmowców amatorów

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: