PolkowiceVideoTwoje miasto

COVID-19 wciąż groźny – można się zbadać w Polkowicach [VIDEO]

0

W Polkowicach od ubiegłego tygodnia czynny jest punkt pobrań wymazów na obecność COVID-19. Polkowiczanie nie muszą już jeździć do innych, często odległych miejscowości, aby wykonać badanie i szybko otrzymać wynik.

Punkt powstał na podstawie porozumienia o współpracy, podpisanego pomiędzy Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych i Szpitalem Powiatowym w Bolesławcu.  Cieszę się, że mamy ten punkt u siebie. W dobie wciąż panującej epidemii koronawirusa czas przeprowadzenia badania na COVID-19 może odgrywać kluczowa rolę, a co za tym idzie zwiększone będzie bezpieczeństwo pacjentów – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Punkt znajduje się PCUZ, w przestrzeni wydzielonej pomiędzy wejściem bocznym do przychodni (od strony ul. Głogowskiej) a holem. Dla potrzeb funkcjonowania punktu przestrzeń ta jest odizolowana od reszty przychodni. Przed punktem pobrań są także wydzielone miejsca parkingowe dla pacjentów, którym będą pobierane wymazy. Zobacz nasze video.

Jak informuje naczelna pielęgniarka Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych Marzena Czarzasta-Omińska, wykonywane badanie potwierdzi lub wyeliminuje obecność u pacjenta wirusa COVID-19. W uruchomionym w Polkowicach punkcie dyżury będzie pełnił personel medyczny ze Szpitala Powiatowego Bolesławcu, z którym mamy podpisaną umowę na dzierżawę miejsca na punkt pobrań. Na miejscu personel ten będzie pobierał od pacjentów wymaz z gardła lub nosa. Aby móc poddać się badaniu trzeba mieć ze sobą dowód osobisty oraz uzasadnione wskazanie kwalifikujące do badania.

Bezpłatne testy SARS-CoV-2 RT PCR obowiązują osoby, które są podejrzane o zakażenie lub zakażonych wirusem SARS-CoV-2, planują leczenie szpitalne, planują pobyt w sanatorium lub uzdrowisku, korzystają z rehabilitacji wraz z ewentualnym opiekunem, osoby które przekroczyły granicę i są w kwarantannie granicznej, osoby które miały kontakt z osobą zarażoną lub na zlecenie sanepidu, a także te, które podejmują pracę sezonową, ale to ostatnie dotyczy tylko obcokrajowców – wyjaśnia Jolanta Sawczak, kierownik Działu Organizacyjno-Prawnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Bolesławcu. Dodatkowo do zrobienia testów jest obowiązany personel medyczny. Testy SARS-CoV-2 RT PCR są także wykonywane w innych, uzasadnionych przypadkach.

Punkt w Polkowicach będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 9-15. Wyniki badania mają być gotowe w ciągu 24 godzin. Badany będzie je mógł odebrać osobiście w punkcie pobrań. Jest także inny sposób. Chodzi o możliwość skorzystania z kart dostępu do wyników on-line. Karty takie są wydawane przy badaniu i dają możliwość sprawdzania swoich wyników na stronie internetowej jeszcze przed odebraniem formularza z wynikami z laboratorium – informuje dyrektor szpitala w Bolesławcu. Kamil Barczyk.

Nie byłoby tego punktu ani innych form współpracy, gdyby nie tamto porozumienie. Pierwszy efektem naszej współpracy jest uruchomiony u nas przed kilku dniami poradni usuwania znamion na skórze, które odbywa się po badaniu i pod nadzorem lekarza z Bolesławca. Punkt pobrań jest drugim efektem tej współpracy a przygotowujemy się już do kolejnych wydarzeńuważa prezes Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych Waldemar Sułek.

Możliwość pobrania wymazu na obecność Covid-19 w Polkowicach to wsparcie zarówno dla służb medycznych jak i pacjentów, którzy wynik otrzymają w 24 godziny. Życzymy jednak Państwu, aby takich wskazań nie było, bo jak cenne to jest zdrowie ten tylko się to dowie kto je traci.

Dariusz Nowakowski

Wybierz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Witelona w Legnicy – wkrótce upływa termin

Previous article

Remontowane drogi w Nowej Wsi Lubińskiej i lepsze drogowskazy w Sobinie – infrastruktura drogowa priorytetem

Next article

Comments

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like