Od 17 października znaczna część kraju, w tym powiat polkowicki, znajdzie się w czerwonej strefie i obowiązywać będą kolejne obostrzenia dotyczące m.in. oświaty, gastronomii i transportu. Nowy reżim sanitarny związany jest z sytuacją epidemiczną, głównie ze wzrostem zachorowań na COVID-19.

W czerwonej strefie znajdą się 152 powiaty, w tym jedenaście miast wojewódzkich. Nowe zarządzenia dotyczące obostrzeń, jakie będą w żółtych i czerwonych strefach podane zostały podczas czwartkowej konferencji prasowej. Narażone na utratę życia są najbardziej osoby starsze. Nasza strategia w dużej mierze ich dotyczy. Powinni przebywać w samoizolacji i unikać zakażenia – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Wygramy tę walkę. Ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie i odpowiedzialnie podejdziemy do tych zaleceń, do tych rygorów, które dzisiaj wdrażamy – podkreślił.

Od 15 października ponownie wprowadzono tzw. godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku, w godz. 10–12 w sklepie spożywczym, drogerii, aptece i placówce pocztowej mogą przebywać tylko osoby powyżej 60. roku życia.

Od 17 października w strefie czerwonej obowiązują nowe zasady: ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do pięciu osób na kasę; jedna osoba na 7 mkw. podczas uroczystości religijnych; do dziesięciu osób w zgromadzeniach publicznych; nauczanie w trybie zdalnym (poza zajęciami praktycznych) w szkołach wyższych i ponadpodstawowych. Lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. od 6 do 21 (co drugi stolik zajęty), a po godz. 21 będzie możliwość zamówienia posiłków na wynos. Ograniczenie liczby osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc. Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności, a kulturalne – przy maksymalnie 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność. Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków i siłowni. Od 19 października obowiązuje także zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne).

Lista Ministerstwa Zdrowia z żółtymi i czerwonymi strefami aktualizowana jest co czwartek. Przypominamy, że w całej Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Informacja Zakładu Komunikacji Miejskiej w Polkowicach: W związku z czerwoną strefą w powiecie zmienia się limit miejsc w autobusach komunikacji miejskiej do 30 % liczby miejsc siedzących i stojących przy zachowaniu zasady, że miejsca siedzące mogą być zajęte „co drugie”. Szczegółowe informacje w tej kwestii znajdą się też na każdym pojeździe.

Krwawy problem – dlaczego i jak musimy zakończyć ubóstwo menstruacyjne? [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Tragedia na drodze – przestroga dla wszystkich kierujących

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like