Centralny Ośrodek Informatyki zaprasza studentów kierunków programistycznych z całej Polski do udziału w nadchodzącym hackathonie mObywatel mHack, który odbędzie się w weekend 16-17 września 2023 roku we Wrocławiu. Uczestnicy będą mieli za zadanie stworzenie funkcjonalnej innowacji związanej z aplikacją mObywateI 2.0. Dla najlepszych przewidziano nagrody w wysokości 50 tys. zł.
Już w połowie września największe talenty kierunków programistycznych spotkają się w hotelu Novotel Wrocław Centrum, aby opracować innowacyjne i pożyteczne funkcje asystenta obywatela w aplikacji mObywatel. Rozwiązania powinny być oparte na analizie otwartych danych ze źródeł publicznych, takich jak www.dane.gov.pl.
Zespoły, składające się z od 3 do 5 osób, będą pracować nad stworzeniem narzędzi, które pozwolą na zautomatyzowanie, ułatwienie i optymalizację codziennych spraw obywateli. Uczestnicy hackathonu będą musieli stworzyć koncepcję rozwinięcia aplikacji tak, aby nowe funkcje w sposób innowacyjny, praktyczny i kreatywny poprawiły jakość życia obywateli oraz dostarczyły korzyści w takich sytuacjach, jak na przykład parkowanie, sprawdzanie danych o jakości powietrza czy planowanie podróży. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia!
Podczas tej dynamicznej sesji naszym celem będzie rozbudowanie kreatywnych rozwiązań wcielonych w pracę nad mObywatelem 2.0. Stawiamy sobie za zadanie wykorzystać zdolności oraz pomysły studentów, tworząc innowacyjne rozwiązania o rzeczywistym oddziaływaniu. Powstanie wówczas nowa jakość w codziennym użytkowaniu aplikacji. Ministerstwo Cyfryzacji dba o to, by opracowywane w ramach aplikacji mObywatel narzędzia, odpowiadały oczekiwaniom i potrzebom Polek i Polaków – mówi minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Zwycięski zespół otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł. Najlepsze rozwiązanie może zostać wdrożone przez Centralny Ośrodek Informatyki – co oznacza, że będą mogły z niego korzystać miliony użytkowników. Wszystkich zainteresowanych udziałem w hackathonie mObywatel mHack zachęcamy do rejestrowania się na stronie internetowej: mHack.pl.
Hackathon to z jednej strony wielka korzyść dla obywateli, a z drugiej kolejna przestrzeń do poznania oczekiwań odbiorców tworzonych przez nas rozwiązań. Misją Centralnego Ośrodka Informatyki jest realizacja potrzeb obywateli poprzez udostępnianie przyjaznych e-usług. Robimy wszystko, aby wspierać obywateli w jeszcze większym zakresie. Stąd m.in. ogromny rozwój aplikacji mObywatel. Zapraszamy na mObywatel mHack – do bycia częścią tego unikalnego wydarzenia – mówi dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki Marcin Kubarek.
mObywatel 2.0 – aplikacja tworzona przez najlepszych – aplikacja wynosi dokumenty i usługi cyfrowe na jeszcze wyższy poziom. Jej najnowsza wersja oferuje użytkownikom innowacyjne rozwiązania, które w praktyce oznaczają wygodę i oszczędność czasu. mDowód, Tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, Naruszenia środowiskowe czy Bezpieczny autobus – to tylko niektóre z nowych dokumentów i usług dostępnych w aplikacji mObywatel. Nie bez powodu zaufało jej już ponad 5 milionów użytkowników.
Wydarzenie mObywatel mHack wpisuje się zakres zadań realizowanych przez Centralny Ośrodek Informatyki, które mają na celu wyszukiwanie, kreowanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w ramach aplikacji i systemów oraz innowacji wspierających procesy cyfryzacji społeczeństwa, dbanie o wysoką jakość i ciągłe udoskonalanie dostarczanych rozwiązań oraz podnoszenie satysfakcji użytkowników, a także podejmowanie działań mających na celu wzrost liczby użytkowników korzystających z aplikacji oraz systemów państwowych.
mObywatel mHack – 16-17 września 2023 – Novotel Wrocław Centrum – Powstańców Śląskich 7b, 53-332 Wrocław – rejestracja i szczegóły na stronie: mHack.pl
- Patroni: Patronat nad hackathonem objął Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński, Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.
- Co to jest hackathon? Maraton programistyczny (zwany również hackathonem) jest wydarzeniem mającym na celu wspólne wypracowanie propozycji nowych rozwiązań programistycznych dla konkretnego wyzwania. Jest to intensywna i kreatywna sesja programistyczna, w której zespoły pracują nad projektami technologicznymi w określonym czasie. Jego formuła opiera się o wydarzenie trwające zazwyczaj więcej niż jeden dzień, w którym biorą udział zespoły interdyscyplinarne zgłoszone w ramach otwartego naboru.
- Centralny Ośrodek Informatyki jest największą w kraju firmą realizującą projekty IT dla sektora publicznego. Wykonuje zadania wyznaczane przez KPRM. W tym celu zatrudnia ponad 1300 specjalistów. Świadczy kompleksowe usługi IT&N zapewniające rozwój i niezawodne funkcjonowanie systemów na potrzeby zadań stawianych przed administracją publiczną. Zapewnia poprawne i nieprzerwane funkcjonowanie najważniejszych systemów państwowych. Prowadzi ich monitoring, utrzymanie i serwis techniczny oraz rozwój. Jednocześnie realizuje potrzeby obywateli, udostępniając przyjazne w użyciu e-usługi. Centralny Ośrodek Informatyki został powołany w 2010 roku przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w wyniku połączenia Terenowych Banków Danych i Wojewódzkich Ośrodków Informatyki. Dziś jest instytucją gospodarki budżetowej (jednostką sektora finansów publicznych).