Burmistrz Polkowic otrzymał medal od Prezydenta RP

Burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki udekorowany przez wojewodę prezydenckim medalem. Wniosek o jego nadanie złożyli kombatanci walk o demokrację i prawa robotnicze, uczestnicy strajków na Rudnej z grudnia 1981 roku.

W czwartek, 26 stycznia, w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości „Polonia Rediviva” (Polska Odrodzona). Wśród udekorowanych Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości był burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

To dla mnie ogromny zaszczyt i wielkie wyróżnienie. Dziękuję wnioskodawcom przyznania mi tego medalu, Stowarzyszeniu Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego. Cieszę się, że nasze wspólne starania o utrwalanie w przestrzeni miejskiej pamięci o bohaterskiej postawie polkowiczan, górników i ich rodzin, w latach stanu wojennego i walki z systemem komunistycznym, zyskały konkretny wymiar – mówi burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Chodzi tu m.in. o uroczystości rocznicowe pacyfikacji kopalni Rudna, organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Opozycji Antykomunistycznej Zagłębia Miedziowego, Instytutem Pamięci narodowej oraz KGHM „Polska Miedź”. To także obecny w przestrzeni miejskiej mural, poświęcony „Solidarności” na jednym z polkowickich bloków czy nadanie na wniosek burmistrza Polkowic tytułów honorowego obywatela gminy Polkowice, kombatantom walki o demokrację i prawa robotnicze w grudniu 1981 r.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla burmistrza Polkowic to decyzja prezydenta RP z grudnia ub. r. Medal nadawany jest obywatelom polskim w okresie trwania Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2018–2022.

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości przyznawany jest m.in. za nienaganną służbę publiczną (cywilną lub wojskową), walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność zawodową i społeczną lub twórczość naukową, oraz które przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności RP, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej.

Wojewoda dolnośląski wręczył tego dnia zasłużonym Dolnoślązakom także Złote Medale za Długoletnią Służbę oraz Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W sumie odznaczonych zostało 37 osób.

UG Polkowice - mat. pras.
Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

Reklama

katering timcatering

Ostatnie aktualności