Legnicka palmiarnia, która od 2015 r. jest umieszczona w rejestrze zabytków, przechodzi generalną naprawę. Dotąd odnowiono ponad 740 mkw. powierzchni kompleksu przyrodniczego.

W tym wyjątkowym pod względem konstrukcji zespole szklanych namiotów zgromadzono kolekcję ponad 200 gatunków i odmian roślin, reprezentujących różne strefy klimatyczne: roślinność subtropikalną, tropikalną, basenu Morza Śródziemnego oraz przedstawicieli sukulentów, głównie kaktusów. Pośród roślin mieszkają egzotyczne ptaki, małpki, jaszczurki, żółwie i ryby. Palmiarnia jest jedną z legnickich atrakcji turystycznych.

Zakończyło się właśnie zabezpieczanie konstrukcji.  Najbardziej widoczne są efekty prac w szklarni i mnożarkach, gdzie oczyszczono konstrukcje zabezpieczono powłokami okna. Wzmocniono wszystkie dźwigary, oczyszczono stalowe konstrukcje i zastosowano powłoki antykorozyjne. Wstawiono i wymieniono część okien wraz mechanizmami ich otwierania. Są też nowe obróbki blacharskie na dachu oraz rynny i rury spustowe, a części pokrycia dachu i ścian uzupełniono płytami z poliwęglanu Udało się też dokładnie osuszyć ściany piwnic i przyziemia. W najbliższym czasie prace przeniosą się do pawilonu głównego oraz zaplecza, gdzie mają być wymienione będą wszystkie instalacje wewnętrzne oraz pokrycie dachowe.

Legnicka palmiarnia wzniesiona została w 1898 r., dzięki długoletnim staraniom Towarzystwa Upiększania Promenad. W kolejnych latach obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany. Stosując najnowocześniejsze i bezpieczne rozwiązania techniczne chcemy przywrócić historycznemu obiektowi świetność i uczynić to palmiarnię miejscem miłych spotkań i odpoczynku – mówi prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.

Poprzez: legnica.eu

Mikroogródek bioróżnorodności – pozytywna ekologiczna inicjatywa

Poprzedni artykuł

Sól zastępujemy ziołami, a dosładzamy wyłącznie miodem – w „Krasnalu” opieka na najwyższym poziomie

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like