Zdalne załatwianie spraw urzędowych, szybsza rejestracja do lekarzy czy choćby przejście przez kontrolę celną na lotnisku bez oczekiwania w kolejce – jest to możliwe dzięki aktywacji warstwy elektronicznej w nowym dowodzie osobistym. Taki e-dowód można odebrać i aktywować w Urzędzie Gminy Polkowice.

Z zewnątrz praktycznie nie różni się od poprzedniego. Zmieniło się rozmieszczenie danych, kolorystyka pozostała ta sama. Nowością jest warstwa elektroniczna zawarta w bezstykowym chipie, zatopionym w dowodzie. W każdym dowodzie znajduje się warstwa elektroniczna, dzięki której możemy uzyskać dostęp do trzech certyfikatów. W spersonalizowanych dowodach certyfikaty są nieaktywne. Do obywatela należy decyzja, czy je aktywuje czy nie. Może to zrobić w momencie odbioru dowodu lub w każdej innej chwili trwania jego ważności. Aktywacja odbywa się w urzędzie i polega na nadaniu kodów PIN. Tylko za ich pomocą możemy skorzystać z e-dowodu – objaśnia dyrektor wydziału spraw obywatelskich Agnieszka Ziółkowska-Szczupak.

E-dowód ma numer CAN, który służy do połączenia z warstwą elektroniczną. W niej znajdują się trzy certyfikaty: obecności (do potwierdzenia swojej obecności w wybranych instytucjach i urzędach), identyfikacji i uwierzytelniania – (działa jak profil zaufany, służy do logowania się na platformach usługowych – na przykład obywatel.gov.pl, pozwala na korzystanie z e-usług), podpisu osobistego (działa jak podpis elektroniczny, służy do elektronicznego podpisywania umów i pism).

E-dowody wprowadzono w marcu 2019 roku, a jednak na 3 miliony wydanych e-dokumentów tożsamości, certyfikaty aktywował milion posiadaczy tych dokumentów. Dajmy czas społeczeństwu na przyzwyczajenie się do tych cyfrowych rozwiązań. Wcześniej obywatele podchodzili do tematu sceptycznie, w tej chwili obserwujemy większe zainteresowanie – mówi dyrektor Agnieszka Ziółkowska-Szczupak.

Od czerwca 2020 jest dostępna bezpłatna aplikacja eDO App na smartfony (na Android i iOS). Smartfony muszą mieć system NFC – funkcję płatności zbliżeniowej. Jeśli nie mamy takiej funkcji w smartfonie, możemy kupić specjalny czytnik, który umożliwi nam korzystanie z e-dowodu.

Korzyści z posiadania dowodu jest naprawdę wiele. Przede wszystkim można zdalnie załatwić sprawy urzędowe. Na przykład można przez Internet zameldować się, dodać do spisu wyborców, można wnioskować o rożne zaświadczenia czy o wydanie aktu urodzenia. Z tym dowodem można poruszać się po całej strefie Schengen. Dodatkowym atutem może być fakt, że na niektórych lotniskach pojawiają się czytniki do e-dowodów, co umożliwia bezkolejkowe przejście przez kontrolę celną.

Dowód osobisty na e-dowód można wymienić w każdej chwili. Nie trzeba czekać aż skończy się termin ważności obecnie posiadanego. Warunkiem jest tylko posiadanie aktualnego zdjęcia, wykonanego nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku. Wymiana dowodu jest bezpłatna.

Do wymiany dokumentu tożsamości na jego elektroniczną wersję i jego aktywacji zachęca zastępca burmistrza Polkowic ds. społecznych Ewa Kowalik: Dowód z warstwą elektroniczną, tzw. e-dowód to połączenie tradycji z nowoczesnością, kolejny krok do przodu. A w życiu codziennym to duże ułatwienie, oszczędność czasu i możliwość załatwienia wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Warto więc wymienić dotychczasowy dowód na bardziej nowoczesny.

Saša Živec: „Myślę, że zrobiłem sobie dobrą promocję”

Previous article

Kradzieże to proceder przestępczy – dwa duety złodziejskie staną przed sądem

Next article

Comments

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like