Już 15 czerwca 2025 rozpoczną się wyczekiwane wyprawy górskie po Sudetach dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodzin. Przed nami siódma edycja jednego z najważniejszych i największych w Polsce programów wytchnieniowych.
W tym sezonie na uczestników i uczestniczki czekają nowe trasy, biwaki w górach, a nawet oglądanie spadających gwiazd. Fundacja Ładne Historie przygotowała 7 wycieczek, ale może być ich więcej – trwa zbiórka środków na kolejne inicjatywy. Udział w projekcie „Łączą nas góry” jest bezpłatny. Ruszyły zapisy na wyprawy. „Łączą nas góry” to program dedykowany osobom z niepełnosprawnościami oraz ich bliskim. Promuje turystykę górską jako fantastyczną formę rehabilitacji dostępną dla wszystkich.
- Każdy może zdobywać szczyty
Podczas wypraw Fundacja Ładne Historie zapewnia specjalistyczne wózki i nosidła oraz profesjonalną opiekę. Każda trasa jest wcześniej sprawdzana pod kątem potrzeb, jak i ograniczeń osób z niepełnosprawnościami, i dokładnie opisywana. Na wycieczkach obecni są fizjoterapeuci, przewodnicy górscy, psychologowie i wolontariusze. Dotychczas odbyło się już sześć sezonów wypraw. W 80 wycieczkach wzięło udział 380 osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin i przyjaciół, a także ponad 400 wolontariuszek i wolontariuszy z całej Polski.
To ogromna społeczność. Co roku udowadniamy, że niemożliwe nie istnieje, a niepełnosprawność nie jest przeszkodą w spełnianiu marzeń i zdobywaniu szczytów – podkreśla prezes Fundacji Ładne Historie Maria Zięba.
- Malownicze trasy, biwaki pod chmurką i Perseidy
W tym roku organizatorzy przygotowali bogaty harmonogram wypraw. Po raz pierwszy zabiorą uczestników i uczestniczki na górskie biwaki. Siódma edycja projektu „Łączą nas góry” rozpocznie się 15 czerwca w sercu Gór Izerskich (Stacja Turystyczna Orle). Kolejne wyprawy to Dzikowiec (29 czerwca), Góry Sowie (6 lipca), biwak pod Andrzejówką (19-20 lipca), Przełęcz Karkonoska (3 sierpnia), nocne oglądanie Perseidów (16 i 17 sierpnia) i finał sezonu (28 września).
W tym roku trasy są bardzo różnorodne pod względem trudności, przygotowane z myślą o początkujących, jak i zaawansowanych uczestnikach. Większość szlaków to nowe miejsca, które będziemy pokonywać po raz pierwszy. Po letnich wędrówkach jesienią zaplanowane są również wycieczki rowerowe – zapowiada pomysłodawca projektu Daniel Gerus.
Rejestracja na pierwsze wyprawy jest już dostępna pod linkiem: https://forms.gle/h5GJX6rzkkVSzcGq5 . Dołączcie do nas niezależnie od wieku, sprawności czy doświadczenia. W górach jest miejsce dla każdego. To nie są zwykłe wycieczki. To przestrzeń pełna wsparcia, wspólnoty, uważności i radości z bycia razem – przekonują organizatorzy.
- Trwa zbiórka na kolejne wycieczki
Tegoroczne wyprawy mogą się odbywać dzięki zaangażowaniu wielu osób, które wsparły zbiórkę, firm, które przekazały darowizny – wśród nich HPE, Google, Decathlon, AAM – oraz instytucji.
Ogromne znaczenie ma wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wycieczki odbywają się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa. Planowane otwarcie sezonu to wyjątkowa okazja, by spotkać się, świętować ten wspólny sukces i wyruszyć razem w góry– mówi Maria Zięba.
Zainteresowanie wycieczkami jest ogromne i rośnie z roku na rok, dlatego trwa zbiórka środków na organizację kolejnych inicjatyw jeszcze w tym sezonie. Wirtualną puszkę projektu zasilać można poprzez stronę: https://laczanasgory.pl/wspieraj-nas/. Jak co roku do projektu dołączać można również jako osoba wolontariacka. Szczegóły: https://forms.gle/XDCaxm2mhqGkoGoD7.
- Fundacji Ładne Historie
Fundacja Ładne Historie działa na Dolnym Śląsku od 2016 roku – w Świdnicy, we Wrocławiu i w górach – wspierając różnorodne społeczności i ich potrzeby. W Świdnicy realizuje działania dla dzieci i młodzieży, we Wrocławiu rozwija Centrum Plac Grunwaldzki OD NOWA, a w Sudetach prowadzi turystykę wytchnieniową dla rodzin osób z niepełnosprawnościami. Górskie wycieczki to dla wielu z nich pierwsza okazja, by wspólnie spędzić czas w naturze – bez barier, w przyjaznej atmosferze, z uważnym wsparciem. To czas odpoczynku, ale też budowania więzi i poczucia, że nie są sami. Więcej informacji: https://laczanasgory.pl
Poprzez: festpromo.pl