Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży powstanie w Lubinie z inicjatywy prezydenta miasta Roberta Raczyńskiego i przy jednomyślnym wsparciu lubińskich radnych. To niezwykle ważna i potrzebna inicjatywa. Tego rodzaju opieka jest świadczeniem deficytowym nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce.
Powstawanie takich ośrodków ma zmniejszyć liczbę samobójstw wśród niepełnoletnich, a Polska jest w czołówce niechlubnego rankingu krajów Unii Europejskiej pod względem liczby skutecznych samobójstw dzieci i młodzieży. Potwierdzają to statystyki Policji i raporty Eurostatu.
Objawy depresji w okresie dzieciństwa i młodości są niecharakterystyczne, a rozpoznanie wymaga niekiedy nakładu czasu i inwencji. Diagnoza depresji u dziecka może być trudna, ze względu na podobieństwo objawów zarówno do zachowań i emocji towarzyszących okresowi dojrzewania, jak i innych zaburzeń takich, jak ADHD czy zaburzeń odżywiania. Wiadomo natomiast, że zarówno dzieci spokojne, wycofane, jak i drażliwe, kierowane do specjalistów w związku ze „złym zachowaniem”, mogą cierpieć z powodu depresji.
Jak podaje specjalistyczny portal ForumPrzeciwDepresji.pl: Na kliniczną depresję cierpi 1% dzieci przedszkolnych powyżej 2-, 3-go roku życia, 2% w grupie dzieci 6-12 lat oraz do 20% w grupie młodzieńczej. Charakterystyczną cechą depresji okresu dzieciństwa i dojrzewania jest wysoki współczynnik współzachorowalności. Najczęściej z depresją współwystępują zaburzenia lękowe. 30-70% dzieci z depresją spełnia równocześnie kryteria diagnostyczne zaburzeń lękowych. U młodszych dzieci z depresją myśli samobójcze rzadziej przeradzają się w konkretne plany i próby ich realizacji, natomiast u młodzieży ryzyko podjęcia próby samobójczej jest bardzo duże.
Jak zatem widać, młodzi ludzie zbyt często nie radzą sobie z problemami. Popadają w depresje. Dlatego ma powstać Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, które ma stosować najnowsze metody leczenia. W tym miejscu znajdą profesjonalną pomoc, empatię ze strony dorosłych i przestrzeń odzyskiwania wiary w siebie. O to – kiedy powstanie i jakie będzie pełnić funkcje, zapytaliśmy doradcę prezydenta Lubina Mariolę Kośmider. Zobacz nasze video.
Powstanie Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie to bez wątpienia inwestycja w przyszłość. W naszym portalu informowaliśmy już o tym przedsięwzięciu. To konkretny wyraz troski w młode pokolenie nie odnajdujące się w gąszczu codzienności, która przytłacza czasem dorosłych, a co dopiero dzieci.
Dariusz Nowakowski