Policjanci z Lubina wykryli i zatrzymali osoby trudniące się handlem produktami podrabianymi. Jazda quadami po terenach leśnych jest zabroniona i może słono kosztować.
- Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą w Lubinie odnotowali kolejny sukces w zwalczaniu przestępczości gospodarczej. W wyniku skutecznej pracy operacyjnej ujawnili trzy punkty handlowe sprzedające produkty z podrobionymi znakami towarowymi. Działania przy wsparciu biegłego z zakresu prawa własności potwierdziły ich podejrzenia, co zaowocowało zabezpieczeniem sporej ilości fałszywek. Falsyfikatami były m.in. zabawki, odzież, gry oraz gadżety motoryzacyjne. W sprawie wydano postanowienia o przedstawieniu 75 zarzutów trzem mężczyznom zamieszkałym na terenie powiatu lubińskiego i bolesławieckiego w wieku od 43 do 48 lat. Podejrzani działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowych i czyniąc sobie z tego stałe źródło dochodu, wprowadzili do obrotu podrobione towary, powodując łączne straty w kwocie ponad 205 tysięcy złotych na szkodę prawowitych firm. Zgodnie z Ustawą o prawie własności przemysłowej, każdy kto wprowadza do obrotu towar z podrobionym znakiem towarowym, podlega karze nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Jeżeli natomiast sprawca czyni sobie z tego stałe źródło dochodu lub dopuszcza się przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze do 5 lat więzienia.
- Lubińscy policjanci przypominają, że jazda po terenach leśnych nie jest miejscem dla osób, które poruszają się na quadach i crossach. Las i tereny rekreacyjne nie są miejscem dla osób, które niszczą środowisko naturalne, płoszą dzikie zwierzęta i lekceważą obowiązujące przepisy. Wjazd takimi pojazdami do lasu jest zabroniony – zgodnie z art. 29 ustawy o lasach. Sprawcy wykroczenia może grozić mandat karny w wysokości 500 zł. To nie koniec sankcji, w niektórych przypadkach sprawa może być skierowana do sądu, który karę grzywny może zaostrzyć do 5 tys. zł. 29 Ustawy o lasach „Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach”. Art. 161 Kodeksu Wykroczeń. Kto, nie będąc do tego uprawniony, albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nie należącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nie przeznaczonym, podlega karze grzywny.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl