Przeżywamy trudny czas. Nie warto ryzykować zdrowia własnego i innych, więc jako rozsądni ludzie zostajemy w domu. Nie oznacza to jednak, że czasu nie można spożytkować na poznawani ciekawych miejsc.

W cyklu #ZwiedzajWirtualneMuzea proponujemy wycieczki, które można odbyć i nie naruszyć dobrej zasady #zostańwdomu. Chcąc wybrać się do muzeum i dowiedzieć fascynujących rzeczy, nie trzeba nawet wychodzić z domu, bo można udać się w wybrany punkt w formie wirtualnego spaceru lub w bardziej tradycyjny sposób, dzięki fotogaleriom.

Stary Teatr w Bolesławcu zwiedzać można w najnowocześniejszej formie, jaką daje nam sieć internetowa.

Historia teatru sięga 1857 r., gdy jako Stadttheater, w wyniku przebudowy dawnego arsenału miejskiego. Budynek teatru w Bolesławcu był pierwszą reprezentacyjną budowlą powstałą przy promenadzie otaczającej centrum starego miasta, przy której budowano okazałe wille oraz budowle publiczne, takie jak muzeum, odeon i gimnazjum. Otwarty 25 grudnia 1857 obiekt liczył około 400 miejsc siedzących i 250 stojących. W latach 1885 – 1886 został poddany znacznej przebudowie. Pracami kierowali Wilhelm Doerich i Richard Schiller. Ponowne otwarcie nastąpiło 3 października 1886. Teatr mieścił wówczas 550 widzów. W 1913 architekt miejski Ernst Balzer przebudował część sceniczną z miejscem dla orkiestry, a 10 lat później zainstalowano tu sprzęt kinowy. Po 1999 właścicielem teatru zostało miejscowe starostwo powiatowe. W 2007 budynek w trybie natychmiastowym wyłączono z użytkowania]. W tej sytuacji podjęto decyzję o rewitalizacji teatru. 23 marca 2012 roku związane z tym prace uległy zakończeniu. Ich realizacja nastąpiła kosztem 7 mln zł w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską.

Więcej towaru wiosennego, wymiana kolekcji i… COVID-19 – CCC podsumowuje trudny początek roku 20.

Poprzedni artykuł

Misjonarz świata – dwie minuty Papieża Jana Pawła II

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like