Obie wieże kościoła pw. Bożego Ciała w Głogowie znów mają hełmy. Zniszczone w 1945 r., zostały przywrócone tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Wkład samorządu miasta w to dzieło wyniósł prawie 3 mln zł. Początek prac miał miejsce w 2018 r.

Wieże bez hełmów miały wysokość około 35 metrów. Teraz, dzięki osadzonym na nich hełmom sięgają ponad 50 metrów. Posadowione są na nowych betonowych podstawach i zwieńczone są kulą z krzyżem. W jednej z kul znalazła się kapsuła czasu. Trafiły do niej m.in.: Honorowy Medal Miasta Głogowa, monety bite na 900-lecie obrony miasta, foldery informacyjne o zabytkowych budynkach Kościoła Bożego Ciała i Św. Mikołaja, aktualne wydanie Tygodnika Głogowskiego, wizytówki dziennikarzy oraz list do przyszłych pokoleń.

Zanim wszystko trafiło do kapsuły i na wieże kościelne, 20 grudnia 2019 r. podpisany został dokument fundacyjny. W wydarzeniu tym uczestniczyli ks. biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz i proboszcz parafii pw. Świętego Mikołaja ks. Stanisław Brasse. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, samorząd Miasta Głogowa oraz wiernych Parafii św. Mikołaja.

We wspomnianym dokumencie napisano m.in.:

  • Kościół pw. Bożego Ciała to barokowa, pojezuicka, jednonawowa świątynia wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta, z węższym, wydzielonym prezbiterium i flankującymi je bocznymi kaplicami. Budynek w obecnej postaci budowano w latach 1696-1702 w miejscu starszej XV-wiecznej kaplicy pod tym samym wezwaniem.
  • W ciągu wieków kościół wielokrotnie ulegał zniszczeniom, jednak najdotkliwiej ucierpiał podczas oblężenia miasta w 1945 roku. Zniszczeniu uległo prawie całe wyposażenie, a dach i wieże w górnych kondygnacjach zostały zrujnowane. W okresie powojennym staraniem mieszkańców Głogowa pojezuicka świątynia została odbudowana i przywrócona do użytku wraz z jednym skrzydłem dawnego kolegium. Niestety odbudowa nie została ukończona, m.in. nie odtworzono barokowych hełmów wież.
  • W 2017 roku firma Bimacoprojekt Sp. z o.o. z Wrocławia wykonała dokumentację projektową, a w roku następnym przedsiębiorstwo Sobota Sp. z o.o. w Głogowie rozpoczęło prace budowlane przy południowej wieży mające na celu jej wzmocnienie przed osadzeniem hełmu. Prace na wieży północnej były prowadzone w 2019 r. Hełmy zostały umieszczone na wieżach w dniach poprzedzających Święta Bożego Narodzenia 2019 r.
  • Dzisiaj, po zakończeniu prac związanych z remontem wnętrz wież i osadzeniem hełmów kościoła pw. Bożego Ciała w Głogowie, ten dokument przez powyższe osoby został uroczyście podpisany, po czym w kapsule czasu złożony i w kuli wieży miejscowego kościoła umieszczony.

Kiedy ten dokument zostanie odnaleziony, nas już długo na tej ziemi nie będzie! Prosimy tych, którzy po nas przyjdą: Bądźcie wierni Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, Jego ukochanej Matce Niepokalanej Dziewicy Maryi oraz Kościołowi Świętemu, Jego Tradycji i nauczaniu; kochajcie bliźniego swojego na wzór św. Mikołaja, starajcie się o to, co służy pokojowi i wzajemnemu zbudowaniu, pamiętając, że Concordia civium murus urbiumZgoda obywateli murem (obronnym) miast. I trwajcie w wierze katolickiej wierni aż do śmierci!

Każdy z hełmów składa się z części betonowej i części stalowej, pokrytej miedzianą blachą. Zwieńczeniem hełmu jest kula opleciona przez węża, a powyżej niej znajdują się symbolizujący eucharystię kielich oraz krzyż. W połowie 2018 r. wzmocniono ściany i stropy, a także zamontowano nowe schody. Dolne, betonowe części hełmu na wieży południowej osadzono w październiku 2018 r., a te na wieży północnej w lipcu 2019 r. Metalowe elementy wieży zostały wykonane ze stali nierdzewnych i powleczone złotem w Rosji, 150 km za Moskwą. Ważą prawie 2 tony, a ułożone wcześniej elementy betonowe 33 tony. Każdy z hełmów ma 15 metrów wysokości. Wieża północna będzie pełniła rolę punktu widokowego i ma być udostępniona zwiedzającym.

Foto: dglnews.pl

Legniczanie nie będą narażeni na nieuczciwe praktyki handlowe – jest wielostronne porozumienie

Poprzedni artykuł

Budżet na rok 2020 przyjęty – plan prospołeczny i wspierający rozwój gminy Polkowice

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: