8 czerwca w Urzędzie Gminy w Lubinie odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Powiatu Lubińskiego, w którym uczestniczyli miedzy innymi Ryszard Borys, wiceprezes DIR, Wiesława Bober – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Arkadiusz Dulemba, kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego oraz przedstawiciele samorządu terytorialnego Gminy Lubin, Rudna i Ścinawa.
Jak się dowiedzieliśmy spotkanie prowadził Przewodniczący Rady Powiatowej Franciszek Lesicki. Głównym zaś tematem poruszonym na posiedzeniu były zmiany przepisów dotyczących zdrowia zwierząt i ochrony przed afrykańskim pomorem świń, które przedstawiła Wiesława Bober.

– Nowe przepisy wprowadziły dodatkowe wymagania dla producentów trzody chlewnej. Do najważniejszych należy wymóg ogrodzenia gospodarstwa, zwłaszcza budynków, gdzie utrzymywane są świnie i przechowywane pasza i ściółka oraz sporządzenie Planu bezpieczeństwa biologicznego. Plan bezpieczeństwa biologicznego to opis podstawowych wymagań bioasekuracji podejmowanych w gospodarstwie. Producenci mają czas na dostosowanie się do nowych przepisów do 31 października. Gdy nie spełnią wymagań będą mogli produkować tylko na własne potrzeby. Nowe przepisy wprowadzają kilka ułatwień, jeżeli chodzi o możliwość przemieszczania świń z gospodarstw, zlokalizowanych w obszarach występowania ASF poza strefy. Pozostałe przepisy bioasekuracji pozostały bez zmian m – informuje Irena Danieluk z Dolnośląskiej Izby Rolniczej.

Arkadiusz Dulemba przekazał informacje o prowadzonych obecnie naborach wniosków przez ARiMR. Do końca czerwca wnioski mogą składać pszczelarze. Dofinansowanie przewidziane jest do każdej rodziny pszczelej, która przezimowała. Także do końca czerwca można składać wnioski na premię dla młodego rolnika oraz restrukturyzację małych gospodarstw. Do 25 czerwca rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie do materiału siewnego. Natomiast od 21 czerwca do 19 sierpnia można będzie składać wnioski o dotacje na modernizację gospodarstw rolnych.

Świętowali komunalnicy – ich codzienna praca bywa „niewidzialna”

Poprzedni artykuł

PWZS im. Witelona czeka na przyszłych studentów

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like