Do godz. 12:00 dnia 30 września 2020 r., można składać wnioski o granty na wymianę pieców węglowych na ekologiczne. Program realizowany jest w wybranych gminach Legnicko-Głogowskiego Obszaru Interwencji. Jego liderem jest Gmina Polkowice.

Dużym sukcesem było osiągnięcie tego grantu z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. To ponad 10 mln zł na wymianę tak zwanych kopciuchów na terenie gmin powiatów polkowickiego i głogowskiego. Zachęcam wszystkich do udziału w tym programie. To nie tylko wymiana pieców na nowsze, ale przede wszystkim bardzo pozytywne oddziaływanie tego, czyli czystsze powietrze. To, jakim powietrzem oddychamy jest bardzo istotne z punktu widzenia naszego zdrowia. I właśnie, między innymi, na to ma wpływ jakość piecyków, jakie znajdują się w naszych gospodarstwach domowych – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Poza Polkowicami, w projekcie grantowym biorą udział gminy: Głogów (miejska i wiejska), Jerzmanowa, Kotla, Przemków, Radwanice oraz Żukowice. Jeśli chcemy żyć w zdrowiu, w mieście pełnym zieleni, oddychać zdrowym powietrzem, to zmiany musimy rozpocząć od siebie. Najlepszą okazją jest skorzystanie z dotacji ze środków Unii Europejskiej, jaką mamy dla mieszkańców Głogowa na wymianę źródeł ciepła. Jeżeli chcemy przystosować swój obiekt do nowoczesnych technologii, zamienić starego kopciucha na nowoczesny piec ekologiczny, skorzystajmy ze środków unijnych, jakie daje gmina miejska Głogów mieszkańcom. Zapraszam do urzędu miejskiego, do punktu konsultacyjnego – podkreśla prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.

Kto może wnioskować o granty?

Do udziału w projekcie zapraszamy osoby fizyczne, które są właścicielami domów jednorodzinnych lub mieszkań w domach jednorodzinnych i wielorodzinnych, jak również wspólnoty mieszkaniowe, w zakresie mieszkań, których właścicielami są osoby fizyczne. Mieszkańcy mogą uzyskać do 85 proc. zwrotu kosztów kwalifikowalnych, nie więcej jednak niż 35 tysięcy złotych na wymianę wysokoemisyjnego źródła ciepła na ekologiczne. Nabór wniosków trwa do 30 września, do godziny dwunastejwyjaśnia Elżbieta Gałek-Kapusta, kierownik referatu rozwoju gminy w polkowickim magistracie i dodaje uwagę, że z naboru wyłączone są wnioski dotyczące zasobów komunalnych, a także tych należących do TBS-ów czy spółdzielni mieszkaniowej.

Granty można przeznaczyć na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na podłączenie do sieci ciepłowniczej/chłodniczej lub instalację np. pomp ciepła albo kotłów spalających biomasę czy ewentualnie paliwa gazowe. Wymianie nie podlegają użytkowane kotły gazowe, olejowe oraz na biomasę. W sumie, w ramach projektu planuje się zmodernizować co najmniej 269 źródeł ciepła, co powinno dać roczny spadek emisji PM10 w wysokości 6,81 ton, a emisji PM2,5 – w wysokości 5,29 ton. Projekt ma też przeciwdziałać zmianom klimatu, dzięki planowanej redukcji emisji CO2 w wysokości 1272 ton równoważnika CO2. Będzie on realizowany będzie w latach 2020-2022, a finansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi

Dlaczego warto wymienić stary piec na nowe źródło ogrzewania? – pyta mieszkanka Suchej Górnej Krystyna Barwinek i odpowiada:  Na pewno jest mniej pracy. Jest cieplej. Węgiel jest drogi, tona kosztuje tysiąc złotych. I tona miesięcznie idzie. Sześć miesięcy palenia, to obliczając – wolę gaz. Zimy nie są takie mroźne, tak że można gazem opalać. Ekologicznie. Lepsze powietrze będzie.

Rozważałam, z mężem, możliwość wymiany pieca, choć mamy go jakieś trzy lata, starszy miał trzydzieści lat, ale jak najbardziej jesteśmy za ekologią i chcielibyśmy też polepszyć nasze życie na przyszłość, żeby mniej pracy było przy ogrzewaniu. Drzewo i węgiel, które trzeba wnosić do mieszkania. Potem wynosić popiół. W przyszłości planujemy wymienić ten piec na coś nowocześniejszego – dodaje mieszkanka Suchej Górnej Zdzisława Kumanowicz.

Wątpliwości, jeśli chodzi o złożenie wniosku o granty nie ma sołtys Suchej Górnej Stanisław Gnat: Nie tyle warto, ale nawet trzeba złożyć wniosek na wymianę starego pieca. Znak czasów, ekologia przede wszystkim, a najważniejsze, że są pomniejszone koszty. Wielu mieszkańców będzie stać na taką wymianę, bo jest dopłata do 85 procent wartości inwestycji. To jest bardzo dużo i jak najbardziej trzeba z tego skorzystać – uważa.

Lista punktów kontaktowych w gminach biorących udział w projekcie.

Konsorcjum Bezpieczeństwo Gospodarcze Polski – KGHM akcentuje: bezpieczeństwo finansowe, niskoemisyjność i kulturę dialogu

Poprzedni artykuł

Promocja zdrowego stylu życia – OPS wygrał granty

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like