Wspólne projekty i wspólne korzyści dla Zagłębia Miedziowego

Gmina Polkowice wśród 35 samorządów-sygnatariuszy porozumienia w sprawie wspólnego finansowania inwestycji ze środków unijnych. Dla Polkowic to kolejny krok ku strategicznym inwestycjom, w tym budowy Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego.

W Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej w Legnicy, szefowie dolnośląskich samorządów podpisali się pod umową w ramach ZIT, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Przewiduje ona m.in. wspólne działania w sprawie pozyskania prawie 60 mln euro na priorytetowe dla całego regionu zadania.

Zawarte porozumienie dotyczy miast, gmin i powiatów znajdujących się na terenie Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego, dlatego wśród sygnatariuszy porozumienia znaleźli się włodarze miast Zagłębia Miedziowego: Legnicy, Lubina, Głogowa i Polkowic.

Podpisana dziś umowa to dla nas przede wszystkim sprawniejsze wdrażanie rozwiązań związanych ze środkami zewnętrznymi, które uda nam się pozyskać. A dla mieszkańców Polkowic oznacza na przykład budowę kolejnych ścieżek rowerowych a także potencjalnego centrum przesiadkowego dla Kolei Aglomeracyjnej Zagłębia Miedziowego – uważa burmistrz Polkowic, Łukasz Puźniecki.

Podczas spotkania poprzedzającego podpisanie umowy podkreślano, że ZIT to formuła, która umożliwia wyjście poza sztywne granice administracyjne samorządów, co pozwoli na realizowanie wspólnych przedsięwzięć finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Ten dokument otwiera nam nową ścieżkę do pozyskiwania środków, które służyć będą rozwojowi naszych małych ojczyzn, ale również wzmocnią pozycję Zagłębia Miedziowego, jako ważnego ośrodka na Dolnym Śląsku i w kraju – mówi prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski, gospodarz spotkania w Akademii Rycerskiej.

Legnica z funduszy ZIT zamierza sfinansować budowę multimedialnego centrum przesiadkowego przy legnickim dworcu, chce także część środków przekazać na wsparcie zawodowego szkolnictwa ponadpodstawowego.

Głogów ze środków ZIT będzie finansować inwestycje związane z bioróżnorodnością, a także budowę centrum przesiadkowego i termomodernizację obiektów użyteczności publicznej.

W ramach ZIT doszliśmy do porozumienia, jak dzielimy środki finansowe, by żadna gmina nie czuła się w żaden sposób marginalizowana – zwraca uwagę Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Wypracowaną wspólnie strategię, która była podstawą do podpisanego porozumienia, musi jeszcze zaakceptować Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Ale z tym nie powinno być problemu.

Strategia była konsultowana na każdym etapie prac, więc na pewno zyska naszą akceptację – powiedział podczas spotkania Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego. – To jest kompromis i konsensus kilkudziesięciu samorządów, dlatego bardzo się cieszę, że udało podpisać porozumienie. To kamień milowy do uruchomienia środków europejskich w ramach podejścia terytorialnego FEDS 2021-2027 – dodaje członek zarządu województwa.

Deklarację o współpracy w ramach ZIT podpisano już 2020 roku. Wypracowanie porozumienia zajęło 35 samorządom aż trzy lata, ale gminno-powiatowe porozumienie w sprawie zasad współpracy przy programowaniu, zarządzaniu i wdrażaniu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Legnicko-Głogowskiego Obszaru Funkcjonalnego udało się ostatecznie podpisać.

UG Polkowice - mat. pras.
Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

Reklama

katering timcatering

Ostatnie aktualności