Burmistrz Łukasz Puźniecki oraz Marcin Kucharski z firmy Busnex Poland podpisali umowę na dostarczenie Gminie Polkowice dziewięciu nowych, w pełni elektrycznych autobusów miejskich. Auta pojawią się na ulicach Polkowic już wiosną przyszłego roku.

Za autobusy Gmina Polkowice zapłaci 18,8 mln zł, z czego 14,3 mln pochodzi ze środków zewnętrznych, pozyskanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020. To nie tylko jedna z największych inwestycji gminnych, ale także rekordowo wysokie dofinansowanie.

Zamówione autobusy to w pełni elektryczne pojazdy o zerowej emisji spalin do środowiska. Na wiosnę przyszłego roku dołączą do istniejącej floty autobusów Zakładu Komunikacji Miejskiej (ZKM), w której obecnie jeżdżą już dwa pełne elektryki oraz kilka autobusów o napędzie hybrydowym.

Nasz bezpłatny transport miejski obsługuje dziś nie tylko teren Polkowic i gminy Polkowice, ale w ramach podpisanych umów dociera do dwóch sąsiednich powiatów. To bardzo duże wyzwanie. Bez rozwoju floty autobusów, bez inwestowania w Zakład Komunikacji Miejskiej który jest operatorem tej floty, nie moglibyśmy świadczyć tych usług na najwyższym poziomie. Dlatego bardzo się cieszę, że oferta, która wygrała przetarg na dostawę tych pojazdów, charakteryzuje się wysokimi standardami. Oznacza to nie tylko komfortowi podróżowania, ale także dbałość o środowisko, co z punktu widzenia uprzemysłowionego Zagłębia Miedziowego jest bardzo ważne – mówił podczas uroczystości podpisania umowy burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Gmina Polkowice jest jednym z liderów we wprowadzaniu w życie ekologicznych środków transportu. Po dostarczeniu dziewięciu nowych autobusów elektrycznych ich liczba będzie stanowiła niemal połowę wszystkich pojazdów jakimi dysponuje ZKM. Na terenie tego zakładu, który od maja ma nową siedzibę, zainstalowano ładowarki do autobusów elektrycznych. Z kolei na terenie parkingu przy polkowickim Aquaparku funkcjonuje już pierwszy w gminie Polkowice punkt ładowania dostępny dla wszystkich posiadaczy elektryków, co relacjonowaliśmy w serwisie video naszego portalu.

Warto także przypomnieć, że Polkowice uruchomiły system roweru miejskiego Polkowicka Szprycha, który cieszył się wielką popularnością wśród mieszkańców. Niestety epidemia koronawirusa spowodowała, że tegoroczna edycja roweru miejskiego musiała zostać wstrzymana. „Zielone” działania Gminy Polkowice docenił minister klimatu Michał Kurtyka, który podczas gali laureatów Eco-Miasto wyróżnił nas nagroda za rozwój elektromobilności, o czym również informowaliśmy w naszym portalu.

Włoski wyścig z pomyślnymi wynikami – kolarze CCC Team pokazali serce do walki

Poprzedni artykuł

Dolnośląski Festiwal Nauki 2020 – w Lubinie i Polkowicach jest bogaty program spotkań

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like