16 września otwarto we Wrocławiu Dolnośląskie Centrum Diagnostyki i Terapii FAS. Placówka oferuje bezpłatną i kompleksową diagnostykę dla dzieci i młodzieży do 18 r. ż. z podejrzeniem zaburzeń ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych oraz terapię dostosowaną do ich indywidualnych potrzeb w przypadku potwierdzenia diagnozy. Działanie Centrum jest całkowicie finansowane ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.
Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, opiekę nad pacjentami sprawuje interdyscyplinarny zespół: psychiatra, pediatra, psycholog i logopeda. Specjaliści będą oferować wsparcie również dla najbliższych pacjenta na każdym etapie terapii dzieci i młodzieży. Ponadto, centrum prowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną z działaniami profilaktycznymi w zakresie FAS.

Centrum znajduje się w budynku Dziennego Ośrodka Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Wołowskiej 9. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach 14-18.
Zespół Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD) to zespół objawów somatycznych, umysłowych, poznawczych i zachowania, rozwijających się w wyniku spożywania alkoholu w czasie ciąży. Alkohol wypity przez kobietę w ciąży dostaje się do krwi dziecka przez pępowinę. W skutek tego dziecko jest bezpośrednio narażone na poważne uszkodzenia. Rozwój płodu w czasie ciąży uwarunkowany jest przez czynniki. Są to czynniki wewnętrzne, czyli genetyczno-biologiczne oraz zewnętrzne, czyli środowiskowe, wynikające z określonego zachowania czy stanu. W związku z tym każde działanie przyszłej matki – pozytywne lub negatywne wpływa na rozwój poczętego dziecka.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ