Instalacja Mobilne Płuca trafiła na rynek w Wołowie. Przemieszczająca się w ramach akcji instalacja to kilkumetrowy model ludzkich płuc, wykonany z przepuszczalnego materiału, który poprzez filtrowanie powietrza imituje oddech człowieka. Dzięki eksperymentowi możliwe jest zaobserwowanie realnego poziomu zanieczyszczenia powietrza, którym oddychamy.
Po 3 tygodniach monitorowania jakości powietrza w centrum Strzelina instalacja trafiła na rynek w Wołowie. To kolejna odsłona kampanii „Czyste zasady” organizowanej we współpracy z Instytutem Rozwoju Terytorialnego i Polskim Alarmem Smogowym. Po ekspozycji w Strzelinie płuca mocno poszarzały.

Pomimo szeregu podejmowanych działań wciąż, zwłaszcza w okresach grzewczych, zmagamy się ze smogiem. To szczególnie niebezpieczne teraz, w okresie poluzowania norm jakości paliw węglowych. Musimy walczyć o czyste powietrze, uświadamiać wszystkich tych, którzy zanieczyszczając je, szkodzą sobie i nam wszystkim. Apeluję, aby nie palić, czym popadnie i myśleć o konsekwencjach, przede wszystkim zdrowotnych – wyjaśnia Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.
Po raz kolejny pokazujemy, że w dolnośląskich miastach nadal mamy do czynienia z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Opublikowany w listopadzie przez Europejską Agencję Środowiska najnowszy raport dotyczący jakości powietrza wskazuje, że pomimo pewnej poprawy, w dalszym ciągu mamy w Polsce palący problem ze smogiem. Rocznie przedwcześnie umiera w związku z nim ponad 40 tysięcy osób – mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – Dane obrazujące przedwczesną śmiertelność związaną z zanieczyszczeniem powietrza wskazują, że tracimy jako Polacy i Polki 415.700 lat życia – dodaje.
W grudniu Mobilne płuca sprawdzą jakość powietrza, jakim oddychają mieszkańcy Wołowa. Instalacja z początkiem miesiąca pojawiła się na rynku.

Walka ze smogiem nie traci na znaczeniu w obecnej sytuacji kryzysu energetycznego. Przepisy zabraniające spalania odpadów oraz zapisy dolnośląskich uchwał antysmogowych nakazujące likwidację piecy kopciuchów do 1 lipca 2024 w dalszym ciągu obowiązują. Wobec gwałtownie rosnących cen paliw kopalnych, coraz istotniejsze staje się docieplanie budynków, które możliwe jest dzięki programom dotacyjnym „Czyste powietrze” i „Ciepłe mieszkanie” a wkrótce będzie również możliwe dzięki programowi Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027.
Od 2010 roku nasze miasto podejmuje szereg działań pod hasłem Zielony Wołów, które mogą przyczynić się do poprawy powietrza. Akcja „Czyste Zasady” również wpisuje się w tę misję. Bardzo dziękuję za to, że mobilne płuca dotarły na nasz Rynek i że Wołów został w ten sposób wyróżniony – mówi Dariusz Chmura, burmistrz Wołowa.
UMWD - mat. pras.