Miniony minął pod znakiem ekologii i przyszłości. A mówiąc ściślej – Polkowickiego Dnia Drzewa i Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.
Warsztaty, konkursy, wystawy samochodów elektrycznych, no i oczywiście sadzenie drzew. To tylko niektóre atrakcje, jakie czekały na dzieci, młodzież i dorosłych na polkowickim Rynku. Można było wziąć udział m.in. w tworzeniu ekologicznych toreb, wykonać domki dla owadów czy też malować na plastrach drewna.
Tego dnia nasze miasto przez chwilę było w „rękach” przedszkolaków, bowiem burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki uroczyście przekazał im na ten dzień władzę nad miastem. Dzieci skwapliwie to wykorzystały i w samo południe zorganizowały w sali rajców I Sesję Rady Miejskiej Przedszkolaków, podczas której dziecięcy radni podjęli pięć uchwał (!) m.in. w sprawie ilości słodyczy przypadających na każdego przedszkolaka.
Ekologicznym wydarzeniu towarzyszył także pokaz elektrycznych aut oraz autobusu. Wykonywano pomiary jakości powietrza, a park na osiedlu Henryka Sienkiewicza oraz skwer w Tarnówku wzbogaciły się o kolejne drzewa. Młodzież z Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach zademonstrowała wolę życia w czystym środowisku biorąc udział w Młodzieżowym Strajku Klimatycznym. Niosąc transparenty młodzi polkowiczanie przemaszerowali pod Ratusz, gdzie spotkali się z nimi m. in. burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki oraz jego zastępca Wojciech Marciniak. Po wysłuchaniu postulatów młodzieży obaj przyłączyli się do protestu. Podobne protesty klimatyczne odbyły się tego samego dnia w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce i ponad 130 krajach na całym świecie.
W ekologię i walkę ze zmianami klimatycznymi doskonale wpisuje się w gminny program elektromobilności. Zakłada on m. in. budowę kolejnych ścieżek rowerowych, rozbudowę programu roweru miejskiego oraz zakup z pomocą środków zewnętrznych kolejnych 9 autobusów miejskich napędzanych elektrycznie.
Przypomnijmy, że przed kilku tygodniami burmistrz Polkowic powołał zespół ds. zazieleniania gminy Polkowice. Jej zadaniem będzie m. in. analiza stanu zieleni w gminie, przygotowanie raportu o jej stanie oraz wprowadzenie nowych nasadzeń oraz tworzenie nowych skwerów.