„Stop Making Sense” to – według wszelkich źródeł – najlepszy film koncertowy wszech czasów. 40 lat temu David Byrne, lider legendarnego zespołu Talking Heads, połączył siły z Jonathanem Demme, znanym przede wszystkim z „Milczenia owiec” i „Filadelfii”, ale także jako twórca teledysków New Order czy Bruce’a Springsteena.
Dzięki tej współpracy powstało dzieło ponadczasowe, które po dziś dzień porywa widzów, niezależnie od ich gustów muzycznych. Film został zrealizowany w grudniu 1983 roku, w szczytowym momencie kariery zespołu, podczas trasy promującej ich album „Speaking in Tongues”. Całość została nakręcona w hollywoodzkim teatrze Pantages, podczas trzech koncertowych nocy. W filmie można usłyszeć wszystkie największe hity Talking Heads – od „Burning Down the House”, przez „Psycho Killer” i „Once in a Lifetime”, po „This Must Be the Place” (w polskiej wersji teksty piosenek w tłumaczeniu Gaby Kulki). Demme jest bliski perfekcji w przekładaniu na ekran emocji towarzyszących scenicznej ekstazie muzyków, a kamera wydaje się samoistnie dostrajać do niezwykłej energii Davida Byrna, który rusza się niczym wytrawny tancerz. To na potrzeby tych zarejestrowanych koncertów lider zespołu zakładał słynny ogromny szary garnitur, a jego sceniczną partnerką stała się świecąca lampa.
Z okazji 40. rocznicy premiery filmu został on pieczołowicie odrestaurowany w 4K, a dźwięk zremiksowano na potrzeby nowoczesnych sal kinowych. Dzięki temu, mimo upływu czasu, „Stop Making Sense” wydaje się być bardziej współczesny niż kiedykolwiek, a jego seans to niezapomniane przeżycie, w którym widzowie stają się częścią spektaklu. Udowadnia również, że kino może być najwspanialszą salą koncertową. Nieważne, czy znasz dyskografię Talking Heads na pamięć, czy dopiero odkrywasz ich muzykę, „Stop Making Sense” porwie również ciebie.
W środę 7 maja 2025 o godz. 19:00 Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie zaprasza na muzyczne i dokumentalne wydarzenie. Wprost z rąk reżysera Jonathana Demme, autora między innymi docenionych: „Milczenia Owiec” i „Filadelfii”. „Stop making sense” to historyczny film, zarejestrowany podczas trzech koncertów, teraz w specjalnie odświeżonej wersji.
Biblioteka BLOG zaprasza na majowe bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych z cyklu „Popołudnia z Arte po polsku”. W tym cyklu oglądamy wspólnie najciekawsze dokumenty wyprodukowane przez kulturalny kanał telewizyjny Arte.
W czasie pokazów odwiedzamy ciekawe miejsca na świecie i podglądamy życie ich mieszkańców. Spotykamy się we wtorki o godz. 17:00, a pierwszy pokaz majowy odbędzie się 13 maja 2025. Biblioteka zastrzega sobie prawo do zmiany zaplanowanego repertuaru z powodów zależnych od producenta filmów.
- „Tajemnica Caravaggia” – 13 maja 2025 – godz. 17:00 – W 2015 roku w skromnej kolekcji włoskiej rodziny odkryto legendarny obraz „Maria Magdalena w ekstazie”. Jednak czy jest to oryginał Caravaggia? Historycy twierdzą, że dzieło zaginęło po śmierci mistrza w 1610 r., a w późniejszych czasach powstały liczne kopie. Towarzyszymy specjalistkom dokonującym ekspertyzy “Marii Magdaleny” i wraz z historykami próbujemy odtworzyć losy obrazu, analizując przy tym tragiczne życie Caravaggia.
- „I człowiek stworzył sekretarkę” – 20 maja 2025 – godz. 17:00 – zawód sekretarki wydaje się przezroczysty, znany wszystkim, a jednak jego historia jest w zasadzie nieznana. Choć przez wieki to mężczyźni byli skrybami, notariuszami i asystentami – tak ważnych zadań nie można było powierzać kobietom – to dziś zawód sekretarski jest prawie w 100% sfeminizowany. Dlaczego tak się stało? I co ma z tym wspólnego siła reklamy?
- „Pionierki na rowerach” – 27 maja 2025 – godz. 17:00 – rower, niepozorny wynalazek z XIX wieku stał się jednym z najważniejszych narzędzi kobiecej emancypacji. Dawał wolność, autonomię, łamał społeczne normy. Historia kobiet, które na dwóch kółkach szukały wolności i zmagały się jeszcze całkiem niedawno z dyskryminacją w świecie sportu.
Ponadto przed nami w Głogowie Kiermasz Rękodzieła Seniorek „Zdolniaczki”.
Wydarzenie odbędzie się w piątek 9 maja 202 od godz. 10:00 przed budynkiem Biblioteki, ul. Budowlanych 10. W programie: ręcznie robione ozdoby, wyjątkowe wyroby na każdą okazję i oczywiście ciepła atmosfera i rozmowy z twórczyniami Wspierajmy lokalne talenty i pasje naszych seniorek.