Ponad 30 tysięcy nasadzeń w tym drzewa, krzewy, byliny oraz ogród różany to część projektu rewitalizacji parku na osiedlu Dąbrowskiego. Przewidziano tam także między innymi rozbudowę ścieżek, inteligentne oświetlenie, ławki, pergole i toaletę. Ruszył pierwszy etap inwestycji – gospodarka drzewostanem.

Koszt pierwszego etapu rewitalizacji to około 20 tysięcy złotych. Natomiast cała inwestycja wyniesie blisko 2,5 miliona złotych. Pieniądze zostały zabezpieczone w wieloletniej prognozie finansowej gminy, dodatkowo urząd będzie starał się pozyskać środki zewnętrze na ten cel.

Pracujemy nad wnioskiem do funduszy norweskich o środki na tak zwaną infrastrukturę zielono-błękitną. W ramach tego wniosku będziemy ubiegać się między innymi o dofinansowanie rewitalizacji tego parku – wyjaśnia burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki. Wniosek obejmie również rewitalizację parku na osiedlu Polkowice Dolne, tworzenie ogrodów deszczowych oraz ścieżek rowerowych, a także wprowadzanie elementów zielonych, oddziałujących na jakość powietrza takich jak panele z bluszczu czy krzewy pyłochłonne – dodaje.

W przetargu na realizację pierwszego etapu rewitalizacji parku na osiedlu Dąbrowskiego, zakończył się termin składania wniosków. W najbliższym czasie zostanie wyłoniony wykonawca zadania.

Zieleń w mieście jest jednym z priorytetów tej kadencji. Bardzo się cieszę, że modernizacja parku na osiedlu Dąbrowskiego rusza. Rozpoczynamy od pielęgnacji drzewostanu, a w kolejnych etapach będziemy modernizować cały park, pojawi się bardzo dużo zieleni, ścieżki oraz oświetlenie – informuje burmistrz Polkowic.

W pierwszym etapie inwestycji zostaną usunięte suche gałęzie i wykonane cięcia pielęgnacyjne drzew. Gospodarka drzewostanem to podstawa do prowadzenia dalszych prac związanych z rewitalizacją – mówi gminny architekt zieleni Elżbieta Kaczorowska. Usunięte podczas prac gałęzie będą zrębkowane i użyte do celów pielęgnacyjnych w mieście. Zrębki zostaną wysypane pod drzewa czy na rabatach. Zapobiega to przesuszaniu gleby i wzrostowi chwastów – dodaje.

W parku ma powstać również ogród różany, który będzie liczył blisko pięć tysięcy kwiatów tego gatunku. W jego sąsiedztwie, przy rondzie od strony ulicy Wojska Polskiego, zaplanowano pergolę obsadzoną pnączami, która dodatkowo będzie stanowiła barierę dźwiękochłonną od ruchliwej ulicy.

W Polkowicach potrzebne jest więcej zieleni, to fakt niezaprzeczalny, ale nie zapominamy o tej która już jest. Park na ul. Dąbrowskiego jest usytuowany blisko dużych osiedli i dzięki temu może stać się miejscem, które wielu mieszkańców wybierze do spędzania wolnego czasu – mówi radny klubu Lepsze Polkowice Piotr Ożóg. Dlatego też uważam, że ta rewitalizacja jest bardzo potrzebna. Cieszę się, że powstanie spokojne, pełne zieleni miejsce idealne do wypoczynku dla polkowiczan.

Nowy skarbnik gminy Rudna

Poprzedni artykuł

Dwóch kierowców pod wpływem narkotyków – obaj zatrzymani na gorącym uczynku

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: