Ptasia rodzina właśnie się powiększyła: na specjalnej platformie lęgowej umiejscowionej na kominie Huty Miedzi Głogów wykluły się cztery pisklęta. Sokoły wędrowne od 2009 r. gniazdują w oddziale KGHM.
Sokoły wędrowne, objęte ścisłą ochroną, to jedne z najrzadszych ptaków w Polsce. Dzięki sprzyjającym warunkom i bliskości natury, sokoły na dobre zadomowiły się w oddziałach KGHM – m.in. w Hucie Miedzi Głogów. Rodziną sokołów opiekują się pracownicy KGHM, z których inicjatywy została wybudowana m.in. specjalna platforma lęgowa na kominie H 120 tzw. „Koniczynka” Wydziału Pieca Zawiesinowego P-22 w Hucie Miedzi Głogów II.
Przez 16 lat na wszystkich platformach lęgowych w KGHM wykluło się łącznie 51 piskląt. Każde z nich otrzymuje imię wybrane przez pracowników. Bliskość natury oraz cisza okazały się idealnymi warunkami do wychowywania piskląt. Hutę Miedzi Głogów otaczają tzw. „Łęgi Głogowskie” – zajmujące ponad 600 hektarów tereny o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Co roku nowe pisklęta są obrączkowane – dzięki monitoringowi ptaków wiadomo, że Giga, samica sokoła wędrownego z Głogowa, obecnie mieszka na co dzień w Warszawie – gniazduje na Pałacu Kultury i Nauki.
Sokoły wędrowne to nie jedyni „domownicy” zakładów KGHM – można spotkać tam m.in. sarny, zające, dziki, lisy czy jelenie. W starorzeczach przecinanych Odrą mieszkają wydry, bobry i borsuki, a także około 100 gatunków ptaków, które mają tu łatwy dostęp do pożywienia. Wśród nich m.in. jemiołuszki, gile, zięby jera, dzięcioły pstre duże, szczygły, kwiczoły, grubodzioby, trznadle, kormorany, a także żurawie. Na terenach wokół zakładów KGHM stale są podejmowane zabiegi mające na celu ochronę przyrody. Wokół zakładów KGHM każdego roku wolontariusze organizują akcję sadzenia drzew, świętując w ten sposób Światowy Dzień Ziemi. Z bogactwa natury korzysta wiele gatunków ptaków i zwierząt.
- Gniazdo sokołów w Hucie Miedzi Głogów można obserwować na stronie https://www.peregrinus.pl/pl/glogow .
Poprzez: media.kghm.com