W nowym rozkładzie jazdy pociągów Kolei Dolnośląskich, który obowiązywać będzie od 9 grudnia br., na trasie pociągu relacji Legnica – Lubin – Głogów znajdą się cztery przystanki na terenie gminy Rudna: Rudna Gwizdanów, Rudna Miasto, Rynarcice i Koźlice.

Przypomnijmy, że w lipcu br. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który jest organizatorem regionalnych przewozów kolejowych, nie uwzględnił w rozkładzie jazdy Kolei Dolnośląskich przystanków w gminie Rudna. Wytłumaczeniem był m.in. zły stan techniczny linii, wymuszający liczne ograniczenia prędkości oraz wyłączenie z eksploatacji toru nr 2 na odcinku Krzepów – Głogów.

Mieszkańcy nie mogli zaakceptować tej decyzji, ponieważ Rudna Gwizdanów, to historyczna stacja. Wiele osób deklaruje chęć korzystania z lokalnych połączeń. Trudno zrozumieć, dlaczego mieliby zostać ich pozbawieni i zmuszeni do korzystania z przystanków w Rudnej Mieście, Rynarcicach czy Koźlicach. Głosów osób rozżalonych tą decyzją było naprawdę wiele.

Cieszę się, że działania mieszkańców, których wsparliśmy wystosowanym do pana marszałka pismem przyniosły skutek. Jest to dla nas tym bardziej ważne, że Gmina Rudna zrealizowała szereg inwestycji, których celem była poprawa infrastruktury kolejowej – uważa wójt gminy Rudna Adrian Wołkowski.

Liczne i zdecydowane interwencje mieszkańców i włodarza przyniosły skutek. Pismo skierowane do marszałka Województwa Dolnośląskiego we wrześniu br. spotkało się z pozytywnym odzewem. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, jako organizator regionalnych przewozów kolejowych na terenie województwa, przychylił się do przesłanych wniosków i dla pociągów kursujących na odcinku Legnica – Lubin – Głogów zaplanował postoje również na stacji Rudna Gwizdanów – napisano w piśmie z UMWD.

UMWD zaznacza jednak, że frekwencja w pociągach oraz wykorzystanie poszczególnych przystanków będzie podlegało stałemu monitorowaniu. W przypadku niewielkiego zainteresowania ofertą przez podróżnych, możliwa będzie korekta sieci zatrzymań w przyszłości. Zatem o faktycznego zainteresowania mieszkańców zależy czy przystanki będą czynne w dłuższej perspektywie.

foto: Gmina Rudna Facebook

Uszkodzone sieci do naprawy

Poprzedni artykuł

Mercedes inwestuje w edukację zawodową – w Legnicy powstanie klasa patronacka koncernu

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw swój komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

Może zainteresuje Cię także: