Profilaktyka nowotworu prostaty i jąder w Polkowickim Centrum Usług Zdrowotnych

Listopad został uznany na całym świecie miesiącem solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. W 1999 roku w Australii zapoczątkowano nawet akcję społeczną „Movemeber”, podczas której mężczyźni m.in. zapuszczają wąsy i zachęcają do badań profilaktycznych.

Szacuje się, że co trzeci mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80 procent mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty. To nowotwór, który od lat zajmuje czwarte miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Tymczasem wystarczy wykonać badanie PSA, z ang. prostate-specific-antygen, by ustrzec się przed rakiem. Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych również zachęca do regularnych badań. Badanie zleca się bezpłatnie przez lekarza POZ lub specjalistę, np. urologa.

Zachęcamy mężczyzn do regularnych badań. W naszej przychodni pacjenci mogą liczyć na fachowe wsparcie specjalistów. W przychodni działa poradnia urologiczna, w której świadczenia medyczne obejmują konsultacje i porady urologiczne, USG gruczołu krokowego, badania palpacyjne oraz inne, według wskazań lekarskich. Swoje wsparcie oferują lek. n. med. Patrik Forszt, specjalista urolog oraz lek. Paweł Szemla – zachęca Paweł Gambal, szef polkowickiej przychodni.

Badanie powinni wykonać w szczególności mężczyźni po 40 roku życia. To ważne, ponieważ rak prostaty może się rozwijać bezobjawowo, chociaż istnieją symptomy, na które mężczyźni powinni zwrócić uwagę. To trudności z utrzymaniem moczu, bóle podbrzusza, czy też występowanie krwi w spermie.

Samorządy, instytucje, koncerny i prywatne firmy w całym kraju przyłączają się do akcji „movember”, co po polsku oznacza „wąsopad”. To kampania społeczna, która ma zachęcić mężczyzn do badań profilaktycznych. To również deklaracja wsparcia w chorobie i pomoc psychologiczna dla mężczyzn, którzy zmagają się m.in. z rakiem prostaty. Kampania polega na zapuszczaniu wąsa przez cały listopad. Na znak solidarności z chorującymi mężczyznami, ale i po to, żeby wzbudzić ciekawość i rozpocząć dyskusję na temat profilaktyki zdrowotnej.

Rejestracja do poradni urologicznej w PCUZ ZOZ S.A. odbywa się pod numerami telefonu: 76 746 08 1076 746 08 11 oraz 76 746 08 43

UG Polkowice - mat. pras.
Następny wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz jeszcze

Reklama

katering timcatering

Ostatnie aktualności