Już kolejny rok, z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, organizowany jest „Project Shoebox” – akcja, w ramach której ludzie na całym świecie wkładają do pudełek na buty nieużywane kosmetyki i w tym symbolicznym opakowaniu, przekazują je kobietom w trudnej sytuacji życiowej. Pracownicy polkowickiego potentata obuwiowego CCC po raz trzeci biorą udział w tej inicjatywie.
Wiele osób posiada w swoich szafkach łazienkowych nadmiar nieużywanych dezodorantów, żelów pod prysznic, szamponów, kremów do rąk, balsamów do ciała, żeli oraz innych kosmetyków. Czasami jest to efekt nietrafionych prezentów, innym razem zbyt obfitych zakupów. Zazwyczaj nie do końca wiadomo co z tymi nadprogramowymi kosmetykami zrobić. Niestety jest także sporo osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, które nie mogą sobie pozwolić na zakup podstawowych produktów, takich jak np. kremy, czy też dezodoranty.
To do tej drugiej grupy skierowana jest właśnie akcja „Project Shoebox”. Jej pierwsza edycja miała miejsce w 2015 roku. Wówczas, w Londynie, Kate Kanyon robiła porządki w swoim domu i postanowiła niepotrzebne kosmetyki spakować do pudełek po butach, a następnie zanieść je do najbliższego ośrodka pomocy społecznej, aby zostały przekazane potrzebującym. Uzbierały się trzy pełne pudełka. W ten sposób powstała inicjatywa Shoebox, która z roku na rok obejmowała swoim zasięgiem terytorialnym kolejne kraje. W 2017 akcja zawitała do Polski.
Akcja doskonale wpisuje się w działania wolontariackie, które realizujemy w CCC. Można by rzec, że od idei – po nazwę, która współgra z profilem naszej Grupy. Wspieramy „Project Shoebox” na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, zbieramy nieużywane i nieprzeterminowane kosmetyki z aktualnym terminem ważności i przekazujemy je potrzebującym. Po drugie, rozsyłamy kartony do instytucji oraz firm współpracujących z organizatorami zbiórki. Dzięki temu pokrywamy większość potrzeb „pudełkowych” akcji w skali Polski – mówi koordynator działań wolontariackich w CCC Adam Pogorzelski.
Zebrane przez CCC kosmetyki przekazywane są do podopiecznych wybranej instytucji pomocy społecznej w województwie dolnośląskim, gdzie znajduje się główna siedziba firmy. W tym roku będzie to Dom Samotnej Matki w Legnicy.
Więcej informacji na temat „Project Shoebox” dostępnych jest na stronie: https://www.cognifide.com/about-us/project-shoebox oraz w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/620318088425666/.
Od samego początku organizatorem zbiórki kosmetyków w całej Polsce kraju zajmuje się Komitet Społeczny Shoebox w Poznaniu. Od 2017 roku udało nam się stworzyć i spakować ponad 1700 paczek. Pierwszą edycję potraktowaliśmy pilotażowo, skontaktowaliśmy się z Centrami Interwencji Kryzysowej w Poznaniu, żeby poznać ich potrzeby i dowiedzieć się, czy tego typu pomoc w ogóle jest im potrzebna. Okazało się, że podobnie jak w Wielkiej Brytanii potrzeby ośrodków w Polsce są ogromne. Przekonaliśmy się, że coś, co dla nas jest codziennością – szczoteczka i pasta do zębów, szampon – dla wielu osób staje się dobrem wręcz luksusowym, na który nie zawsze mogą sobie pozwolić. Zainteresowanie naszymi działaniami z roku na rok rośnie, o czym świadczy fakt, że zaczynaliśmy od 170 paczek w 2017 roku, a w ubiegłym roku przygotowaliśmy tych paczek już 750. W ramach tegorocznej edycji akcji mamy dwa punkty stacjonarne w Poznaniu i Bydgoszczy, a także po raz pierwszy uruchomiliśmy zbiórkę pieniędzy online. Za zebrane środki zakupimy potrzebne produkty (https://zrzutka.pl/fh2cam) – powiedziała Alicja Marcinek z Komitetu Społecznego Shoebox.