Przedstawiciele wielu środowisk górniczych i samorządowych złożyli wczoraj w Polkowicach kwiaty i znicze pod pomnikiem Górnikom Polskiej Miedzi.
Wczoraj w południe Rynek w Polkowicach wypełniły górnicze mundury. Delegacje kopalń, związków zawodowych, stowarzyszeń emerytów górniczych oraz kombatantów stanu wojennego, wraz z przedstawicielami samorządów gminnego i powiatowego pokłoniły się górniczemu etosowi w dniu jego święta.

– Dziś, w dniu wspomnienia świętej Barbary, składamy wszystkim górnikom nasze podziękowania i życzenia. Ten trud górniczy bardzo mocno przekłada się na rozwój całego Zagłębia Miedziowego, ale także na rozwój całego regionu i kraju. Zawdzięczamy górnikom, oprócz dobra niematerialnego jakie niesie ze sobą ich obecność, także to dobro materialne, które wpływa na rozwój całej naszej gminy. Za to jesteśmy bardzo wdzięczni całej braci górniczej. W tym szczególnym dniu życzymy jej opieki świętej Barbary, górniczego szczęścia i wszystkiego, co dobre – powiedział po uroczystości burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Barbórka to bardzo ważne święto nie tylko dla mieszkańców gminy Polkowice, ale całego powiatu polkowickiego. Zwrócił na to uwagę starosta polkowicki Kamil Ciupak. – Kilkadziesiąt lat obecności górniczej w naszym regionie, wyrywania ze skał rudy miedzi, zasługuje na najwyższy szacunek. Bo to dzięki temu nasz region cieszy się bogactwem i zasobnością z której korzystamy wszyscy. Naszym górnikom życzę wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia oraz tylu samo wyjazdów o zjazdów. Szczęść Boże górniczej braci! – mówił Ciupak.

Mijający rok podsumowywali na polkowickim Rynku także sami górnicy.
– Jest za co dziękować górnikom. Przede wszystkim za to, że tutaj są – podkreśla Leszek Hajdacki, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Miedzi – Ten rok upłynął pod znakiem pandemii. Był bardzo niepewny, ale finansowo bardzo dobry. Stało się także to, na co długo czekaliśmy – ten rok jest bezpieczny. Ludzie są dziś ostrożniejsi, ale i kultura organizacyjna jest zdecydowanie wyższa – podsumował przewodniczący MZZPPM.

Barbórkowe uroczystości już po raz drugi są w całym kraju bardzo okrojone. Powodem jest reżim sanitarny i walka z koronawirusem. Prezes KGHM Marcin Chludziński poinformował o anulowaniu tradycyjnych karcz piwnych, które mają się odbyć na wiosnę.
UG Polkowice - informacja prasowa