KGHM Polska Miedź ma nowy i bezpieczny szyb L-VI w Rynarcicach. Uroczystość uruchomienia odbyła się wczoraj w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek.

Nowa inwestycja KGHM zoptymalizuje udostępnienie rejonu północnego wydobycia w lubińskich Zakładach Górniczych, skróci drogi dojazdu oraz zwiększy efektywny czas pracy i poprawi warunki pracy górników. Obiekt w Rynarcicach został przystosowany do funkcji materiałowo–zjazdowej i znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wszystkich oddziałów górniczych rejonu północnego Zakładów Górniczych Lubin. Jego uruchomienie usprawni logistykę, skróci odległości oraz czasy dojazdu do nich oraz zwiększy efektywny czas pracy.

Bardzo się cieszę, że spółka w taki właśnie światowy sposób i taki światowy standard prezentuje i tak właśnie się rozwija. Bardzo dziękuję i serdecznie gratuluję wszystkim tym, którzy ponosili odpowiedzialność za tę inwestycję, wszystkim tym, którzy dbali, żeby udało się ją przeprowadzić, żeby zakończyła się powodzeniem. Wspaniale, cieszę się bardzo, że firma, która jest firmą tak wielką i tak zamożną jak KGHM inwestuje tutaj w kraju, rozwija się.

To wielka satysfakcja, bo to przecież także i bezpieczeństwo pracowników, że będą mogli bezpieczniej być teraz zwożeni na dół i wywożeni do góry po pracy. To są kwestie ogromnie ważne, także i dla bezpieczeństwa i higieny pracy. Bardzo serdecznie gratuluję. – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Zakres inwestycji dostosowano do zmieniających się potrzeb, zwiększając zakres pierwotnego projektu. Między innymi dodano funkcję przeładunku Materiałów Wybuchowych Emulsyjnych, zwiększając bezpieczeństwo ich magazynowania. W rejonie podszybia powstał końcowy element nowoczesnego systemu dystrybucji materiałów bezpośrednio do odbiorców poszczególnych działów: górniczych, mechanicznych oraz elektrycznych (Centrum Logistyczne Dół).

Optymalizacja działań to główny punkt naszej strategii. Rozsądnie czerpiemy z tego co mamy – nie tylko z pokładów rudy, ale także z wiedzy i doświadczenia. Na nasze zasoby patrzymy wnikliwie i analizujemy ich potencjał. Właśnie tak jest w przypadku szybu L-VI. To największy i najbardziej skomplikowanym projekt w historii Zakładów Górniczych Lubin. Dla najstarszej kopalni KGHM to nowe otwarcie, szansa na efektywną pracę i optymalne wykorzystanie złoża – mówi prezes Zarządu KGHM Marcin Chludziński.

W szybie L-VI uruchomiono tzw. klatkę o ciężarze użytecznym 25 ton, która zapewni zjazd ludzi i opuszczanie materiałów z prędkością jazdy do 12 m/s. Duża dwupiętrowa klatka pozwala na jednorazowy zjazd 150 pracowników. Dodatkowym atutem jest możliwość opuszczania maszyn górniczych. Konstrukcja platform ułatwia wprowadzenie kontenerów do klatki i stawianie ich na postumentach za pomocą czterech poduszek pneumatycznych.

Projekt wymagał od nas niestandardowego projektowania i zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Szyb i wieża szybowa wyposażone są w nowatorskie systemy przystosowane do opuszczania materiałów w kontenerach bez udziału transportu szynowego. W tej technologii zastosowano nowy model załadunku do klatki dwupiętrowej w nadszybiu oraz rozładunku z klatki na podszybiu.

System złożony jest z platform do załadunku kontenerów, urządzeń załadowczo-wyładowczych, pomostów wahadłowych oraz sprężarek śrubowych do zasilania poduszek pneumatycznych. Załadunek i rozładunek kontenerów na platformy i z platform będzie się odbywać za pomocą górniczych transporterów podnośnikowych typu GTP-16 specjalnie zaprojektowanych i wyprodukowanych do tego celu – tłumaczy dyrektor naczelny Zakładów Górniczych Lubin Dariusz Jach.

Przedsięwzięcie wymagało powstania wielu nowoczesnych rozwiązań. Cała infrastruktura podszybia oraz komory funkcyjne są nowe. Na potrzeby tej inwestycji m.in. wybudowano i wyposażono komory rozładunku i załadunku kontenerów materiałowych, dworzec osobowy z poczekalnią dla pracowników, komorę oddziału szybowego, elektrycznego i teletechnicznego, a także komorę stacji transformatorowych. W nowej komorze paliw zastosowano innowacyjny system transportu materiałów petrochemicznych – cysterny będą opuszczane na dół, transportowane do magazynu paliw, a następnie bezpośrednio podłączane do instalacji.

Nowa inwestycja KGHM wpłynie też bezpośrednio na jakość pracy załóg. Zadbano między innymi o bezpieczny dojazd pracowników do szybu. Wybudowano sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 3 i drogi wyjazdowej z Rynarcic (DW-323), której program pracy uwzględnia analizę ruchu samochodów, szczególnie między zmianami. Pracownicy mają także do dyspozycji nowe pomieszczenia socjalne, łaźnie i lampownie.

Podczas uroczystości otwarcia nowej inwestycji, Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Medale za Ofiarność i Odwagę pracownikom KGHM.

Odznaczenia otrzymali górnicy, pracownicy Zakładów Górniczych Rudna, którzy jako pierwsi ruszyli z pomocą pracownikom uwięzionym po wstrząsie w kopalni w styczniu tego roku. W rejonie zagrożenia przebywały 32 osoby, z tego uwięzionych pod ziemią było 14 górników. W ciągu pięciu godzin ratownicy uwolnili 13 z nich. Po 24 godzinach, 30 stycznia 2019 roku, ratownikom udało się dotrzeć do ostatniego kolegi, który o własnych siłach wyszedł z maszyny w stronę ratowników.

Odznaczonymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Medalem za Ofiarność i Odwagę są:

  • Bogusław CIUPA
  • Robert HALUSIAK
  • Piotr KACZAN
  • Rafał KADŁUBICKI
  • Sylweriusz KICAŁA
  • Mariusz KRĘGIEL
  • Mieczysław KUTA
  • Sławomir LEBIT
  • Wojciech SKRABA
  • Dariusz ŚWIDERSKI
Poprzez: kghm.com.pl
foto: Andrzej Duda – Facebook  / kghm.com.pl

Alkohol, nadmierna prędkość, noc – sumą był fatalny wypadek

Previous article

Nie daj się grypie – można się zaszczepić

Next article

Comments

Leave a reply

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like