Aby nowa ustawa o dokumentach publicznych mogła wejść w życie potrzebny jest już tylko podpis Prezydenta RP. Rządowy projekt przewiduje zniesienie obowiązku wytwarzania większości dokumentów przez notariuszy i sądy na specjalnych blankietach.
Nowelizacja wyłącza dokumenty sądowe i notarialne spod formalności związanych ze sporządzaniem dokumentów i stosowaniem odpowiednich wzorów. Chodzi m.in. o tytuły wykonawcze wydawane w sądach i odpisy prawomocnych orzeczeń.
Ustaliliśmy, że nowe przepisy obejmują też dokumenty wydawane na podstawie ustawy o broni i amunicji, a także książeczkę żeglarską. Nowe przepisy przewidują 3-letni okres przejściowy ważności dotychczas wydawanych dokumentów, o których mowa w ustawie o broni. Natomiast okres przejściowy dotyczący książeczki żeglarskiej będzie obowiązywał do momentu wykorzystania obecnego nakładu blankietów, nie później jednak niż do końca czerwca 2024 r.
Zdaniem autorów nowelizacji ustawy o dokumentach publicznych coraz większa cyfryzacja w sądach pozwala na skuteczną weryfikację prawdziwości dokumentów w odpowiednich rejestrach oraz umożliwia zabezpieczenie ich przed fałszerstwem na poziomie elektronicznym.