Ponad pół promila alkoholu miała w organizmie kobieta, która w takim stanie przewoziła dwoje dzieci. Maluchy nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa i podróżowały bez wymaganych przepisami fotelików.
Patrol ruchu drogowego z Lubina, na jednej z ulic miasta, zauważył kierującą samochodem osobowym marki Ford, której styl jazdy wskazywał, że może znajdować się ona pod wpływem alkoholu. Funkcjonariusze postanowili natychmiast zatrzymać pojazd do kontroli drogowej. W tym celu mundurowi włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, dając znak kierującej, aby zjechała na pobocze. Jednak ta nie reagowała na polecenia policjantów.
Dopiero, kiedy stróże prawa zajechali jej drogę, zatrzymała auto. Za kierownicą pojazdu siedziała 25-latka, a z tyłu jej dwójka dzieci w wieku 4 i 6 lat. Niestety maluchy nie miały zapiętych pasów bezpieczeństwa, a w aucie nie było wymaganych przepisami fotelików do przewożenia dzieci. Był środek nocy. Kiedy policjanci sprawdzili stan trzeźwości kobiety, okazało się, że znajduje się ona pod wpływem alkoholu. Badanie wykazało ponad 0,6 promila tej substancji w jej organizmie. W związku z tym funkcjonariusze zatrzymali jej prawo jazdy
Z uwagi na to, że 25-latka nie miała komu przekazać swoich pociech, trafiły one pod opiekę pracowników placówki interwencyjnej w Lubinie. Ich mama została natomiast zatrzymana i trafiła do policyjnej celi. Po wytrzeźwieniu usłyszała zarzut kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za to przestępstwo kobiecie grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz prowadzenia pojazdów oraz wysoka kara finansowa.
Ośmiuset uczniów lubińskich szkół wzięło udział w spotkaniu pn. „Jesteś katem czy ofiarą przemocy?”
W Centrum Kultury „Muza” w Lubinie, miało miejsce wydarzenie w ramach warsztatów profilaktycznych, przygotowane przez Koło Naukowe Studentów Instytutu Humanistycznego PANS w Głogowie. W realizację tego przedsięwzięcia, pod nazwą „Jesteś katem czy ofiarą przemocy?”, włączyli się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie, a patronatem honorowym objął je Starosta Powiatu Lubińskiego. Warsztaty skierowane były do uczniów szkół średnich z terenu naszego powiatu i miały na celu uświadomienie młodym ludziom, że przemoc to zło, z którym należy walczyć oraz to, że każdy może być ofiarą bądź sprawcą przemocy. Wydarzenie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej uczestnicy obejrzeli spektakl pt. „Kolec czy róża”, który zobrazował jak wygląda przemoc, jak ją rozpoznać i jakie skutki niesie za sobą.
W drugiej części odbył się panel dyskusyjny, w którym udział wzięli specjaliści zajmujący się na co dzień działaniami zapobiegającymi przemocy: Komendant Powiatowy Policji w Lubinie insp. dr Joanna Cichla, Dominika Juszczak z Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Lubinie, Dorota Puchalska-Antosik i Małgorzata Ostańska z Centrum Psychiatrii i Psychologii MariaMed oraz Marek Wachnik Kierownik Wydziału Budowania Wizerunku Pracodawcy w KGHM Polska Miedź S.A.
Spotkanie było również okazją do zachęcenia młodzieży do wstąpienia w szeregi lubińskich policjantów, aby chronić i pomagać osobom, których w życiu spotkało zło ze strony innych ludzi, stosujących różne formy przemocy. Partnerami wydarzenia byli: Centrum Kultury „Muza” w Lubinie, KGHM Polska Miedź, Kompetentni w branży KGHM, Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Głogowie, Komenda Powiatowa Policji w Lubinie.
Poprzez: dolnoslaska.policja.gov.pl