Nawet 2 miliony złotych – to wsparcie, na jakie mogą liczyć samorządy w ramach programu „Cyfrowa gmina”. Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU. Kierujemy go do wszystkich 2477 gmin w Polsce. Przeznaczamy na to działanie miliard złotych – zapowiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński. Start – 18 października.

Pandemia COVID-19 obnażyła lukę cyfrową w wielu samorządach, które z dnia na dzień musiały zdalnie obsłużyć potrzeby swoich mieszkańców. Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował wart miliard złotych program, który pomoże w zapewnieniu sprzętu i oprogramowania niezbędnego do sprawnego funkcjonowania państwa. „Cyfrowa gmina” pozwoli ponadto sfinansować szkolenia, dzięki którym wdrożenie nowych rozwiązań przebiegnie sprawnie.

Wykluczenie cyfrowe w szczególności dotyka mniej zamożne gminy. Dlatego zaproponowany przez nas mechanizm ma charakter „cyfrowej subwencji”, która w większym stopniu pomaga mniej zamożnym samorządom. Za otrzymane pieniądze gminy będą mogły sfinansować nie tylko cyfryzację urzędów, ale także zrealizować zakupy dla jednostek podległych – szkół, instytucji kultury czy placówek ochrony zdrowia.

Składanie wniosków rusza dokładnie za trzy tygodnie – 18 października – i każdy samorząd może liczyć na środki – powiedział sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Janusz Cieszyński.

Od tego dnia, w ramach trzech kolejno uruchamianych naborów, gminy będą mogły ubiegać się o grant, który nie będzie wymagał wkładu własnego. Minimalna wysokość dofinansowania dla jednej gminy wynosić będzie 100 000 zł, natomiast maksymalna kwota to 2 000 000 zł. Informacje o kwotach przypadających dla jednostki samorządu podawane będą najpóźniej tydzień przed rozpoczęciem kolejnych rund naboru grantu – będą one zależeć od liczby mieszkańców i zamożności gminy mierzonej wskaźnikiem dochodów podatkowych G.

Chcemy, aby pieniądze możliwie jak najszybciej trafiały na konta gmin – dlatego wniosek, jak i cała procedura będą proste i w pełni elektroniczne. Z projektu będzie można sfinansować poniesione już wydatki. Okres tzw. kwalifikowalności wydatków dla projektu to luty 2020 r. – koniec września 2023 r. – dodał minister Janusz Cieszyński.

Udzielone w ramach projektu wsparcie powinno być przeznaczone na cztery obszary:

  1. Cyfryzację biur/jednostek publicznych/jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) – zakup sprzętu IT i oprogramowania.
  2. Zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów pomocy społecznej.
  3. Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych.
  4. Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Nabór i rozliczenie będzie odbywać się całkowicie drogą elektroniczną. Procedury są uproszczone, uruchomiliśmy system wsparcia dla wnioskodawców, a warunki konkursu są elastyczne po to, by jak najlepiej odpowiedzieć na potrzeby gmin – powiedział dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa Wojciech Szajnar.

W ubiegłym i w tym roku zanotowaliśmy wyraźny wzrost liczby incydentów bezpieczeństwa oraz ataków cyberprzestępców na systemy informatyczne instytucji publicznych, w tym samorządów. Jak pokazały ostatnie miesiące samorządy potrzebują wsparcia w tym zakresie.

„Cyfrowa Gmina” to pełna swoboda w wydawaniu środków. Jest tylko jeden wyjątek – aby skorzystać ze wsparcia samorząd będzie musiał sfinansować diagnozę dotyczącą cyberbezpieczeństwa. Będzie ona następnie przekazywana do NASK, który odpowiada za codzienne wsparcie samorządów w przypadku cyberataku. Liczę na to, że dzięki temu w ciągu roku będziemy dysponować pełnym obrazem sytuacji w każdej, nawet najmniejszej, gminie. To będzie milowy krok w celu zapewnienia bezpieczeństwa samorządom, które na co dzień zapewniają usługi publiczne Polakom – dodał pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

Więcej na temat programu „Cyfrowa Gmina” na gov.pl/cppc

Poprzez: PAP MediaRoom

Magnetyzm ikony stolicy Dolnego Śląska – Hala Stulecia, do której lubimy wracać [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Gdzie najbardziej opłaca się bycie wegetarianinem?

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like