Zamek na wodzie? Tak, w dodatku w naszym województwie! Jest jednym z nielicznych tego typu obiektów w Polsce. Znajduje się ok. 25 km od Wrocławia i ściśle wiąże się z późnośredniowieczną historią miasta. Gotycko-renesansowy nawodny Zamek w Wojnowicach to #MiejsceKultury Dolnego Śląska, które Państwu przedstawiamy w tym tygodniu.
Miejscowość Wojnowice występuje w źródłach jako majątek od XIII wieku. Później w tym miejscu funkcjonował folwark. Początki zamku są datowane na XIV wiek. W XV stuleciu należał do różnych rodów śląskich, m.in. von Schellendor.

Rok 1522 to czas zakupu kompleksu zamkowego przez znanego poetę Achatiusa Haunolda, który w 1524 r. sprzedał go wrocławskiemu mieszczaninowi Mikołajowi von Schebitz. Nowy właściciel zainicjował wyburzanie zamku (1515-30), aby przebudować budowlę w nowoczesnym stylu. Zmarł w 1537 r. i od tego momentu zamek stał się własnością Lukrecji, żony Jakuba Bonera. To właśnie dla niej małżonek zmienił budynek w modną rezydencję. Po jego śmierci w 1572 r., prace kontynuował kolejny mąż Lukrecji, Andreas Hertwig, radca Królewskiej Śląskiej Komory Fiskalnej. Cztery lata później Wojnowice wróciły na krótko we władanie rodziny von Schebitz, a w 1592 r. do synów Jakuba Bonera.

Rezydencja przechodziła z rąk do rąk wielu rodów śląskich mieszczan. Ostatnim właścicielem prywatnym w latach 1940-45 była rodzina von Livonius. W tym czasie dokonano niewielkich zmian według projektu Augusta Wilhelma Hogrevego. II wojna światowa spowodowała spore zniszczenia.
Lata 1961-84 to okres prac restauracyjnych przeprowadzonych przez Pracownię Konserwacji Zabytków we Wrocławiu. Do 2014 r. zamek dzierżawiony był przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki. Od 7 czerwca 2014 r. właścicielem zamku jest Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, które otrzymało zamek w darze od Ministerstwa Skarbu.

Od 21 marca 2015 r. zamek jest udostępniony zwiedzającym. Turyści mogą korzystać z restauracji, sal konferencyjnych, pokoi hotelowych. W budynku mieści się aktualnie również biuro fundacji Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Otoczona urokliwym parkiem rezydencja to – szczególnie, gdy pogoda dopisuje – chętnie odwiedzana przez turystów z regionu atrakcja. Trwające ok. 45-min spacery po Zamku z przewodnikiem odbywają się w terminach ogłaszanych na stronie Zamku Wojnowice, w zakładce aktualności.
Opracowanie na podstawie: zamekwojnowice.com.pl, wroclaw.pl, Dolnośląska Organizacja Turystyczna/dolnyslask.travel