Najstarsza wzmianka na jego temat pochodzi z 1403 roku, kiedy był jeszcze tylko skromną kaplicą. Teraz ta późnobarokowa świątynia, znajdująca się w samym sercu miasta, jest jedną z jego wizytówek. Kościół Bożego Ciała w Głogowie to kolejne #MiejsceKultury Dolnego Śląska w naszym cyklu.

Historia Kościoła Bożego Ciała w Głogowie
Kaplica z początku XV wieku została rozbudowana w 1420 r. i służyła jako kaplica zamkowa. W wieku XVII rozpoczęto w tym miejscu budowę kolegium jezuitów, którzy mieli za zadanie m.in. wesprzeć głogowską parafię św. Mikołaja w rychłym przywróceniu katolickiego życia w regionie. W latach 1696-1702 powstał tutaj kościół utworzony na podstawie projektu włoskiego architekta Giulio Simonettiego.

W 1711 r. miał miejsce pożar, który zniszczył świątynię. Odbudował ją wrocławski budowniczy J. B. Peintner. Jednak ostateczny wyraz architektoniczny kościół otrzymał dopiero ok. 1730 r., kiedy A. Karinger ukończył fasadę.
Przy ponownej restauracji obiektu w latach 1795-97, pod kierownictwem architekta Aloysa Molinariego, część fresków wykonana została przez romantycznego pisarza, muzyka i malarza Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna, który w tych latach przebywał w Głogowie na praktykach w sądzie. Za sprawą jego opowiadania Die Jesuitenkirche in G. (ok. 1817) kościół Bożego Ciała i sam Głogów znalazły się w literaturze.

Głogowski Kościół Bożego Ciała w czasach II wojny światowej
Trudny okres II wojny światowej to czas, w którym ten głogowski kościół ucierpiał najbardziej. Bombardowanie w 1945 roku skutkowało zniszczeniem dachu i hełmów obu wież. Odbudowa strat wojennych rozłożona była na etapy, jednak niewiele zachowało się z oryginalnego wnętrza. Ołtarz i organy pochodzą z protestanckiego kościoła w Kożuchowie (woj. lubuskie). Ze zniszczonego kolegium przetrwały tylko mury kapitalne skrzydła, będącego przedłużeniem korpusu obiektu. W ścianę dawnego klasztoru wmurowano pod koniec XIX wieku portal z kamienicy Rynek 26, autorstwa Johanna Pola z Głogowa.
Kościół Bożego Ciała w Głogowie współcześnie
W 2018 roku rozpoczęto pierwsze prace budowlane wzmacniające wieże przed osadzeniem hełmów. W ramach renowacji wzmocniono ściany i stropy, zamontowano też nowe schody. 21 grudnia 2019 roku, po ponad 70. latach, wieże kościoła odzyskały swój dawny wygląd. Na ich szczycie przytwierdzono pozostałe fragmenty hełmów. Każdy z hełmów składa się z części betonowej i stalowej, pokrytej miedzianą blachą. Zwieńczeniem hełmu jest kula opleciona przez węża, a powyżej niej znajdują się symbolizujący eucharystię kielich oraz krzyż. Metalowe elementy ważą prawie 2 tony, a ułożone wcześniej betonowe – 33 tony. Każdy z hełmów ma 15 metrów wysokości.
Kościół Bożego Ciała wznosi się aktualnie na 50 metrów wysokości (jest wyższy o 15 metrów niż przed założeniem hełmów).
Obecnie na terenie Kościoła Bożego Ciała znajduje się Parafia Rzymskokatolicka św. Mikołaja.
Święty Mikołaj, decyzją Stolicy Apostolskiej, został patronem miasta Głogowa. Informacja ta została oficjalnie ogłoszona 6 grudnia 2022 roku podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Głogowie.

Opracowanie na podstawie: mikolajglogow.pl