Policjanci z Lubina przeprowadzili pierwszy cykl szkolenia z samoobrony dla kierowców autobusów miejskich, którzy niestety coraz częściej skarżą się na agresję słowną i fizyczną ze strony pasażerów. Mundurowi uczyli jak sobie poradzić z tym, aby nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji oraz jak rozpoznać czy osoba jest pod wpływem alkoholu czy narkotyków.
Spotkanie rozpoczęło się od poinformowania o metodach postępowania w przypadku fizycznego napadu na kierowcę. Policjant podkreślił, że w pierwszej kolejności należy powiadomić służby ratunkowe. Pamiętajmy! Im szybciej policjanci otrzymają informację o jakimkolwiek zdarzeniu, tym szybciej podejmą stosowne czynności.
Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę. Instruktor taktyki i techniki interwencji, który na co dzień pełni służbę w Wydziale Sztab Policji, a w czasie wolnym jest również instruktorem Krav Magi, pokazał kierowcom, jak można w prosty sposób odeprzeć atak agresora, aby można było bezpiecznie poczekać na przyjazd patrolu. Instruował pracowników PKS Lubin, jak należy zachować się w sytuacjach zagrożenia i silnego stresu wywołanego niebezpieczeństwem ze strony innej osoby.

– Pomysł na spotkanie z policjantami zainicjowało kierownictwo PKS, prowadzące Lubińskie Przewozy Pasażerskie. Prezes, który niejednokrotnie słyszał od swoich pracowników o sytuacjach, z którymi spotykają się w czasie swojej pracy, postanowił zwrócić się o pomoc do Komendanta Powiatowego Policji w Lubinie. Tym bardziej uważał za zasadne przeszkolenie kierowców po tym, jak w styczniu br. doszło do napaści na jednego z nich. Sprawca został zatrzymany przez funkcjonariuszy ale obawy o swoje bezpieczeństwo wzrosły wśród samych pracowników. To pierwsze szkolenie, które spotkało się z wielkim entuzjazmem wśród pracowników PKS. Planowane są kolejne, które mamy nadzieję, przyczynią się do tego, że kierowcy będą wiedzieli jak mają się zachować w sytuacjach kryzysowych – mówi Sylwia Serafin, oficer prasowy lubińskiej komendy.
