Polkowice zwyciężyły w kategorii miast powiatowych w tegorocznym rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Ranking „Wydatki inwestycyjne samorządów” uwzględniał całość wydatków majątkowych poniesionych przez samorządy w latach 2017-2019.

Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się znaczną cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, by potem okresowo spadać do znacznie niższego poziomu – czytamy w komentarzu do rankingu. Poza wydatkami zapisanymi w budżecie ranking uwzględnia wydatki ponoszone ze środków własnych przez spółki komunalne.  Nasze miasto wielokrotnie przodowało w inwestycyjnym rankingu „Wspólnoty”. Ale przez wiele lat nie potrafiło wygrać w tej kategorii.

Wcześniej pokutowało u nas przekonanie, hołdowali mu zresztą moi poprzednicy, że skoro Polkowice to bogata gmina, to nie musi szukać środków zewnętrznych i może posiłkować się własnymi środkami oraz kredytami. Ja uważam, że trzeba korzystać ze wszystkich dostępnych źródeł. Wysoki poziom dochodów nie powinien zwalniać nas z gospodarnego podejścia do budżetu – uważa burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.

Na efekty nowego podejścia nie trzeba było długo czekać. Gmina Polkowice pozyskuje obecnie środki zarówno z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, jak i Funduszu Dróg Samorządowych. Z FDS przez dwa ostatnie lata udało się pozyskać 17,5 mln zł. W efekcie wskaźnik wydatków inwestycyjnych w przeliczeniu na mieszkańca liczony z trzech ostatnich lat jest u nas najwyższy ze wszystkich miast powiatowych w Polsce.

Na co są wydatkowane te środki? Są dwa główne kierunki. Pierwszym są duże inwestycje infrastrukturalne, w tym m. in. budowa Alei Jana Pawła II. Równolegle realizujemy wiele drobnych inwestycji na obszarach wiejskich, takich jak chodniki, drogi, oświetlenie. Trwa także modernizacja stadionu miejskiego i budowa obok nowego, zadaszonego boiska – wylicza burmistrz Polkowic.

Drugi kierunek inwestycyjny to zrównoważony rozwój, ekologia i poszanowanie zieleni. Termin „zielona gmina” to nie tylko slogan. Darmowa komunikacja miejska w coraz większym zakresie realizowana jest pojazdami elektrycznymi. Podpisana niedawno umowa na zakup 9 nowych autobusów o napędzie elektrycznym oznacza, że wkrótce połowa floty Zakładu Komunikacji Miejskiej będzie bezemisyjna. Na zakup tego taboru Gmina Polkowice pozyskała 14,4 mln zł dofinansowania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. To 75%. wartości całego zamówienia.

Gmina Polkowice jest także inicjatorem budowy Klastra Energii Zagłębia Miedziowego. Jego celem będzie osiągniecie samowystarczalności energetycznej wchodzących w jego skład samorządów i przedsiębiorstw oraz jeszcze większa dbałość o czyste powietrze i środowisko poprzez promocję odnawialnych źródeł energii.

  • Wręczenie wyróżnień wszystkim laureatom tegorocznej edycji rankingu „Wspólnoty” odbyło się podczas XVIII Samorządowego Forum Kapitału i Finansów w Katowicach.
  • Ranking wydatków inwestycyjnych pojawia się we „Wspólnocie” od blisko dwudziestu lat.
  • Autorami tegorocznej edycji są prof. dr hab. Paweł Swianiewicz oraz dr Julita Łukomska, pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego.

Odsunąć się, nosić maseczkę i nie zapominać o dezynfekcji rąk oraz otoczenia – ruszył projekt „stop2covid” [VIDEO]

Poprzedni artykuł

Ich trzech i jeden bankomat – wisi nad nimi „dycha w pudle”

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like