Kończy się wielka inwestycja związana z modernizacją oświetlenia w Lubinie. W sumie przy ulicach pojawi się prawie 4,4 tys. nowych punktów świetlnych.
Stare lampy sodowe zastąpią 4 394 nowe oprawy wykorzystujące technologię LED. Wymieniane są nie tylko źródła światła, ale cała infrastruktura. Nowe są słupy, okablowanie i system sterowania.
W połowie miasta, szczególnie w centrum, zainstalowane było oświetlenie należące do firmy Tauron, a miasto korzystało tylko z jej usługi oświetleniowej. Dzięki tej modernizacji Lubin rezygnuje z usługi zewnętrznej i buduje własne oświetlenie, co w znacznym stopniu ułatwi nam reagowanie na awarie, a przede wszystkim znacznie zmniejszy koszty serwisu tego oświetlenia – wyjaśnia Krzysztof Hałasiewicz z Wydziału Infrastruktury Urzędu Miejskiego w Lubinie.
Na rezygnacji z zewnętrznego serwisu miasto zaoszczędzi około pół miliona rocznie – to prawie dwie trzecie dotychczasowego kosztu. Kolejnym źródłem oszczędności ma być zmiana technologii na LED.
W 2022 roku zapłaciliśmy za energię na potrzeby oświetlenia zewnętrznego 2,5 miliona złotych zł. To łączny kosztu zakupu energii i jej przesyłu. W tym roku, przy obecnych cenach, byłoby to już 4,4 miliona złotych – wylicza Krzysztof Hałasiewicz. – Modernizacja oświetlenia pozwoli nam ograniczyć tę kwotę do maksymalnie 3,5 miliona złotych. To zatem około milion złotych oszczędności rocznie. Nie wiemy, jak ukształtują się ceny w roku 2024, ale pewne jest, że już cały czas będziemy z tej modernizacji korzystać – podkreśla.
Zmniejszenie kosztów będzie możliwe również dzięki sterowaniu natężeniem oświetlenia. W nocy część lamp będzie nieco przygaszana. Wyjątkiem będą godziny, w których ruch będzie wzmożony – wtedy na ulicach zrobi się jaśniej.

Lubin jest miastem górniczym. Kursują tu autobusy pracownicze, pracownicy sami też dojeżdżają samochodami i w czasie, gdy ten ruch będzie zwiększony, oświetlenie będzie dopasowane do jego natężenia, żeby podnieść komfort jazdy i bezpieczeństwo – zapowiada kierownik projektu.
W tej chwili prace są zaawansowane na poziomie około 93 procent. Mamy już sto kilometrów przekopanych tras kablowych, na montaż czeka jeszcze trzysta opraw. Potem jeszcze przeprowadzone zostaną testy końcowe i uruchomione sterowanie oświetleniem. Realnie oceniając, było to jedno z największych zadań tego typu w skali kraju – dodaje.
Prace mają się całkowicie zakończyć do końca kwietnia br.
źródło: lubin.pl