Wojciech Sumliński w tym roku ukończy pięćdziesiąt lat. Jest psychologiem, który przed dwudziestu paru laty porzucił swój wyuczony zawód dla dziennikarstwa.
Wojciech Sumliński jest absolwentem Wydziału Psychologii Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pracował w pierwszym polskim zespole dziennikarzy śledczych w dzienniku „Życie”, a następnie – m.in. w tygodniku „Wprost” i w Telewizji Polskiej. Jako freelancer był autorem i współautorem licznych publikacji oraz magazynów śledczych emitowanych w TVP: „Oblicza prawdy” i „30 minut” – ukazujących tajne operacje służb specjalnych w PRL-u i w III RP.
Po publikacjach systematycznie podejmowano próby dyskredytowania autora, podważania wiarygodności i utrudniania prowadzonych przez dziennikarza śledztw procesami sądowymi, z których na łączną liczbę dwudziestu czterech dwadzieścia trzy zakończyły się jego wygraną. Był laureatem licznych nagród dziennikarskich oraz Nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych za cykl reportaży o nadgranicznej przestępczości zorganizowanej. Współautor publikacji ujawniających agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU) pracujących pod „przykryciem dyplomatycznym” w ambasadzie rosyjskiej w Warszawie, po której siedemnastu rosyjskich szpiegów wyrzucono z Polski. Jako pierwszy ujawnił ściśle tajne akta świadka koronnego Jarosława Sokołowskiego, pseudonim Masa, oraz fakty całkowicie podważające obowiązującą wcześniej wersję najgłośniejszej i zarazem najbardziej tajemniczej zbrodni PRL-u – morderstwa księdza Jerzego Popiełuszki.
Swoje wnioski na temat tajnej rzeczywistości III RP zawarł w licznych publikacjach, reportażach telewizyjnych i scenariuszu filmowym napisanym na zlecenie Agencji Filmowej Telewizji Polskiej oraz w trzynastu książkach – na kanwie sześciu z nich powstały audiobooki czytane przez Jerzego Zelnika – bestsellerów sieci Empik.
Większość książek została napisana już po próbie aresztowania i próbie samobójczej autora, będącej konsekwencją kombinacji operacyjnej służb specjalnych i spisku zawiązanego na szczytach władzy – mającego na celu zatrzymanie dziennikarskich śledztw Wojciecha Sumlińskiego – co potwierdziły wszystkie uniewinniające autora, prawomocne wyroki sądowe, w tym wydany w grudniu 2015 oraz we wrześniu 2016 roku wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie.
Dotychczas, łącznie, książki Wojciecha Sumlińskiego zostały sprzedane w liczbie ponad siedmiuset tysięcy egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych współczesnych polskich autorów. Najnowsza książka Wojciecha Sumlińskiego, napisana wspólnie z Tomaszem Budzyńskim pt. „Niebezpieczne związki Donalda Tuska” okazała się bestsellerem. Na to wskazuje nominacja w plebiscycie sieci Empik w kategorii „literatura faktu” (choć książka ostatecznie nagrody nie otrzymała). Wcześniejszym hitem Sumlińskiego była pozycja pod tytułem „Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego”. Dziennikarz i pisarz przybędzie na zaproszenie Legnickiego Klubu Gazety Polskiej oraz legnickiego radnego Andrzeja Lorenca i spotkanie autorskie poświęci dwóm ostatnim książkom: „Komisarz pomiędzy niebem a piekłem” oraz „Niebezpieczne związki Donalda Tuska”