Fot. UM Legnica

Władze samorządowe Legnicy jeszcze w tym roku planują rozpocząć kolejne prace remontowe w zabytkowej palmiarni w parku Miejskim. Obecnie Urząd Miasta Legnicy ogłosił przetarg na II etap rewitalizacji palmiarni. Termin składania ofert do 22 października br.

Zakres zadania obejmuje m.in. wykonanie nowych instalacji wewnętrznych, w tym: CO, sanitarnych i elektrycznych oraz robót związanych z wykończeniem pomieszczeń, remont elewacji dachów, pomieszczeń oraz rozbudowa infrastruktury teletechnicznej wraz z dostępem do sieci Wifi oraz LEGMAN i montaż systemów monitoringu.

– Wiosną tego roku zakończył się I etap rewitalizacji palmiarni, polegający głównie na zabezpieczeniu konstrukcji. Zakres prac obejmował: wzmocnienie wszystkich dźwigarów, oczyszczenie konstrukcji stalowej metodą strumieniowo-ścierną, odpylanie i odtłuszczanie powierzchni oraz wykonanie powłoki antykorozyjnej. Wstawiono i wymieniono część okien wraz z mechanizmami ich otwierania. Wykonano nowe obróbki blacharskie na dach, rynny i rury spustowe. Osuszono ściany piwnic i przyziemia, wymieniono i uzupełniono pokrycia dachu i ścian płytami z poliwęglanu. W sumie objęło to zabezpieczenie elementów konstrukcji palmiarni, szklarni ciepła i mnożarek o łącznej powierzchni ponad 740 m2 – informuje Urząd Miasta Legnica.

Palmiarnia w Legnicy wzniesiona została w 1898 r., dzięki długoletnim staraniom Towarzystwa Upiększania Promenad. W kolejnych latach obiekt był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany. W 2015 r. został wpisany do rejestru zabytków.

Jak podaje Urząd Miasta Legnica w palmiarni zgromadzono kolekcję ponad 200 gatunków i odmian roślin, reprezentujących różne strefy klimatyczne: roślinność subtropikalną, tropikalną, basenu Morza Śródziemnego oraz przedstawicieli sukulentów, głównie kaktusów. Pośród roślin mieszkają egzotyczne ptaki, małpki, jaszczurki, żółwie i ryby. Dzięki temu, jak podkreślają lokalne władze samorządowe, obiekt stanowi jedną z największych dolnośląskich i legnickich atrakcji turystycznych.

Protest przeciwko obostrzeniom pandemicznym w Głogowie. Prokuratura umorzyła śledztwo

Poprzedni artykuł

Lubin: 74-letni rowerzysta potrącony na przejeździe. ZOBACZ NAGRANIE

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like