100 bezpłatnych konsultacji, wywiady i sesje ze specjalistami, wykłady o depresji u nastolatków i sposoby na zachowanie zdrowia psychicznego – 20 lutego rusza Tydzień Walki z Depresją dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego. KGHM po raz kolejny jest patronem tego projektu.
IV edycja wydarzenia potrwa do 26 lutego w dotychczasowej, sprawdzonej formule. Oprócz bezpłatnych wykładów i rozmów online, potrzebujący będą mogli skorzystać z darmowych konsultacji ze specjalistami zdrowia psychicznego. Dla chętnych dostępni będą także logopedzi, fizjoterapeuta, dietetyk kliniczny, terapeuta uzależnień, psycholodzy dziecięcy, psychoterapeuci. Głogowska młodzież przygotuje również film tematyczny “Alarm – nie chcę tu być”.
Miliony potrzebują pomocy
Najnowsze dane NFZ w Polsce wskazują, że na zaburzenia depresyjne skarży się 8 milionów, a leczy ok. 1,5 miliona osób (z czego: 2,6% to kobiety, a 2% to mężczyźni). Według Światowej Organizacji Zdrowia z zaburzeniami psychicznymi na całym świecie zmaga się 970 milionów ludzi. Z depresją mogą być także związane inne choroby fizyczne, na przykład: choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, nowotwory, uzależnienie czy zaburzenia lękowe.
Eksperci wskazują, że coraz większym problemem zdrowotnym w naszym kraju są stany i zaburzenia depresyjne wśród dzieci i młodzieży. W 2021 roku 1496 dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia podjęło próbę samobójczą, aż 127 z tych prób zakończyło się śmiercią. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i psychoedukacja młodzieży, aby pomoc docierała na czas.
Ratunek w zasięgu ręki
Tydzień Walki z Depresją to okazja do pogłębiania wiedzy o depresji dzieci i młodzieży przez rodziców i przypomnienie jak rozpoznać objawy. Wykłady i rozmowy będzie można zobaczyć na kanale YouTube, natomiast na konsultacje obowiązuje kolejność zgłoszeń. W tym roku, ze względu na przypadające w czasie wydarzenia w Zagłębiu Miedziowym ferie, przyspieszono rejestrację na konsultacje, które będą udzielane w Lubinie oraz w Głogowie już od 13 lutego do pierwszej połowy marca.
Poprzednie edycje Tygodnia Walki z Depresją spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, z bezpłatnych konsultacji skorzystały setki osób. Wiele osób dzięki temu wydarzeniu podjęło leczenie i skorzystało z pomocy oferowanej w ramach programu „W depresji nie jesteś sam” – kompleksowego projektu przeciwdziałania depresji, oferującego pakiet działań edukacyjnych, profilaktycznych i pomocowych dla mieszkańców Zagłębia Miedziowego. Przygotowany przez KGHM we współpracy z lokalnymi samorządami i Centrum Formacji Rodziny w Lubinie program realizowany będzie nadal do września 2023 r.
IG/FB @wdepresjiniejestessam
YT @CFRLubin
KGHM - mat. pras.