Kapsułę będzie można otworzyć najwcześniej za 50 lat. Dzisiaj pod pomnikiem Marszałka Józefa w Piłsudskiego w Polkowicach zakopano kapsułę czasu. Metalowa tuba zawiera m.in. list do przyszłych pokoleń, kilka egzemplarzy Gazety Polkowickiej oraz… maseczkę chirurgiczną.
Pomysł umieszczenia pod pomnikiem Marszałka kapsuły czasu zrodził się wraz z planami budowy monumentu. Dzisiaj właśnie ekipa budowlana kończyła układanie wokół pomnika nawierzchni. To właśnie pod nią szczelnie zamknięty pojemnik zdeponowali wspólnie Roman Rozmysłowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach, Łukasz Puźniecki – burmistrz Polkowic, Katarzyna Gryś – skarbnik Gminy Polkowice, Wojciech Marciniak – zastępca burmistrza ds. gospodarczych, Jan Zarzycki – skarbnik Komitetu Społecznego Budowy Pomnika oraz Roman Tomczak – historyk i regionalista, rzecznik prasowy polkowickiego magistratu.
Kapsuła czasu to wiadomość wysłana do przyszłości. Jest jak machina czasu, która pozwoli kolejnym pokoleniom polkowiczan dosłownie dotknąć kawałka przeszłości. To marzenie każdego historyka – mówi Roman Tomczak.
Istotę dzisiejszego wydarzenia podkreślał włodarz Polkowic, który podkreślał, że kapsuła i pomnik Marszałka będą przypominały nie tylko o 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także o 40-leciu powstania „Solidarności” oraz 30-leciu samorządu terytorialnego. Nie byłoby „Solidarności” bez niepodległej Polski odrodzonej w 1918 roku, stąd także ważne jest łączenie i podkreślanie tego typu wydarzeń – powiedział burmistrz Polkowic Łukasz Puźniecki.
Roman Rozmysłowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Polkowicach, szef Komitetu Społecznego Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego, zwrócił uwagę, że kapsuła czasu to znakomite narzędzie do przekazywania przyszłym pokoleniom informacji o naszej współczesności. Wspólnie z członkami komitetu społecznego i z panem burmistrzem uznaliśmy, że nie wystarczy jedynie akt erekcyjny. Że jest tu potrzeba mocniejszego zaakcentowania idei pomnika oraz czasów, w których żyjemy – powiedział przewodniczący Roman Rozmysłowski.
- W preambule listu do przyszłych pokoleń, włożonym do kapsuły czasu i podpisanym przez uczestników uroczystości, napisano m. in., że pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego jest wotum wdzięczności za zwycięstwo nad bolszewikami w sierpniu 1920 r.
- W liście jest także informacja, że datę odsłonięcia pomnika przesunięto z powodu pandemii koronawirusa. Stąd we wnętrzu kapsuły znalazła się maseczka chirurgiczna.
- Oprócz niej i listu do potomnych zdeponowano tam trzy ostatnie numery Gazety Polkowickiej, monety będące aktualnie w obiegu, banknot okolicznościowy „Bitwa Warszawska”, koperty i znaczki okolicznościowe „Bitwa Warszawska”, kilka upominków z logo Polkowic „Serce Zagłębia Miedziowego” oraz fotografię uczestników dzisiejszego wydarzenia.
- Całość została hermetycznie zamknięta w stalowym, odpornym na korozję pojemniku, który dodatkowo zawinięto w folię.
- Kapsuła spoczęła w plastikowo-betonowym bunkrze, odpornym na wilgoć oraz ruchy ziemi, co na terenie górniczym jest szczególnie istotne.
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego znajduje się przy zbiegu ulic Targowej i Browarnej. Jego uroczyste odsłonięcie zaplanowano na najbliższą sobotę 19 września.