Banery z hasłem „HEJtu nie chcemy” – wiszą na terenach szkół oraz w przestrzeni publicznej w Polkowicach. To kolejna odsłona kampanii przeciwko hejtowi i mowie nienawiści wśród dzieci i młodzieży, którą zainicjował Zespół Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy przy wsparciu powiatu polkowickiego i gminy Polkowice.
Kampania „HEJtu nie chcemy” rozpoczęła się w marcu 2025 od konkursu na logo, w którym mogli wziąć udział uczniowie wszystkich polkowickich szkół. Najlepszy projekt stworzyła Weronika Sperka z Zespołu Szkół. To właśnie projekt jej autorstwa znalazł się na banerach, które w tym tygodniu rozwieszane są na terenach placówek oświatowych, ale i w wielu miejscach w przestrzeni publicznej w Polkowicach. Miejsca w tym celu udostępnili m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Polkowickie Centrum Usług Zdrowotnych czy Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej.
Kampania ma na celu przede wszystkim zwrócić uwagę na problem hejtu w środowisku szkolnym, ale i wzbudzić czujność rodziców i pedagogów w tym temacie. Gratulujemy pomysłu naszemu Zespołowi Szkół, a pozostałym polkowickim szkołom i instytucjom bardzo dziękujemy za zaangażowanie w to ważne przedsięwzięcie. Razem możemy więcej – mówi wicestarosta polkowicki Jan Wojtowicz.
Konkurs na logo i banery to dopiero początek kampanii. Na końcówkę maja zaplanowano szereg wydarzeń kierowanych do uczniów szkół podstawowych i średnich, a także pedagogów oraz rodziców. Polkowice odwiedzi m.in. Michał Zawadka – ekspert od rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin. Zaplanowano też liczne warsztaty psychologiczne, panel dyskusyjny, bieg, koncert profilaktyczny w parku miejskim czy happening. Kampanii patronują zarówno starosta polkowicki, jak i burmistrz Polkowic. Wydarzenie wspierają też placówki oświatowe i instytucje pomocowe z terenu gminy Polkowice oraz KGHM Polska Miedź S.A.
Zachęcamy do tego, by śledzić media społecznościowe naszej szkoły, powiatu polkowickiego oraz gminy. Będziemy informować tam o szczegółach wszystkich wydarzeń – mówi dyrektor Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach Sylwia Szeliga-Gawrońska.
Poprzez: powiatpolkowicki.pl