Fot. UG Polkowice

Na dachu budynku oczyszczalni ścieków w Komornikach zamontowano czterdzieści cztery panele fotowoltaiczne. To pierwsza, z ośmiu zaplanowanych przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Miejskiej w Polkowicach instalacji fotowoltaicznych na własnych obiektach. Szacowana na ponad 2, 2 mln zł. inwestycja polkowickiego PGM realizowana jest  w ramach Klastra Energii Zagłębia Miedziowego.

– Konsekwentnie realizujemy hasło „zielona gmina”.Inwestycja w fotowoltaikę, która pojawiła się w Komornikach, to jest pierwszy krok do tego, aby na obiektach należących do gminy Polkowice: spółkach, jednostkach, pojawiało się coraz więcej tego typu instalacji – mówi Łukasz Puźniecki, burmistrz Polkowic.

Jak podaje Urząd Gminy Polkowice do połowy przyszłego roku powstanie osiem instalacji fotowoltaicznych, na sześciu obiektach spółki, o mocy od 20 kW do 200 kW. Panele zostaną zamontowane na bazie spółki, wszystkich oczyszczalniach, w tym miejskiej oraz na stacji uzdatniania wody. Koszt przedsięwzięcia to ponad 2,2 mln zł.

– To dla nas oszczędność energii elektrycznej, jak i działanie proekologiczne. Ochrona środowiska i wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii to jedyna właściwa inwestycja w przyszłość – dodaje  Jacek Kaszuba, prezes PGM Polkowice.

Wszystkie instalacje na obiektach PGM będą pracować w trybie autokonsumpcji. Energia, którą wyprodukują, będzie bezpośrednio zużywana lub wykorzystywana do zasilania obiektów. PGM szacuje oszczędność energii na poziomie 10-15 procent.

– Mogę zagwarantować, że tych inwestycji w odnawialne źródła energii będzie teraz w naszej gminie coraz więcej. Docelowo, najważniejszym przedsięwzięciem klastra, które chcemy zrealizować wraz z samorządami powiatu polkowickiego, będzie budowa dużej farmy fotowoltaicznej. Dzięki temu środki, które wydajemy na energię elektryczną w jednostkach i spółkach gminnych, pomniejszą się lub chociaż sprostamy tym wzrostom cen, z którymi mamy do czynienia teraz – podsumowuje burmistrz Polkowic.

„Mobilny Urzędnik” – Poprawa dostępności usług publicznych dla mieszkańców o szczególnych potrzebach

Poprzedni artykuł

13 644 nowych przypadków COVID-19. Zmarło ponad 200 osób…

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like