Fot. UM Legnica

Dziś w Galerii  Ring w Legnicy Rynek 12) zostanie otwarta wystawa ,,Głos kobiet’’. Ekspozycję będzie można zobaczyć do 16 stycznia 2022 roku. Wstęp wolny. Pomysłodawca i organizatorem wystawy jest poznańska Galeria YES.

– Na wystawie wybrzmiewać będą głosy  blisko 80 artystek – złotniczek. Zaprezentowano bowiem wyłącznie kobiecy punkt widzenia poprzez biżuterię wpisującą się zarówno w kobiecą estetykę, charakterystyczne dla kobiet techniki, ale przede wszystkim tematykę bliską kobietom. W ramach projektu zaprezentowano ponad 200 obiektów o kobietach – ich duchowości, cielesności, doświadczeniach życiowych i wszystkich innych aspektach – informuje Urząd Miasta Legnica.

Projekt „Głos Kobiet” zrealizowany został przez Galerię YES z Poznania i tam też miał on swoją premierę w kwietniu tego roku. Ma on charakter otwarty, a więc umożliwiający zaprezentowanie dzieł sztuki wielu artystkom, ma traktować o sztuce feminizującej, czyli takiej, która porusza temat kobiet i wszystkich kwestii ich dotyczących.

– „Głos Kobiet” jest ważnym projektem nie tylko z uwagi na kwestię merytoryczną i ważną w kontekście społecznym tematykę. To, co czyni tę wystawę wyjątkową, to również fakt, iż prezentuję moc kobiet – artystek złotniczek – w środowisku artystycznym, w którym jeszcze do niedawna głos zabierali głównie mężczyźni. Dysproporcje widoczne są szczególnie na przykładach konkursów złotniczych i zgłaszanych przez uczestników prac. Zdecydowana większość zgłaszana była przez mężczyzn. Wystawa ma ponadto stanowić próbę udokumentowania swoistego procesu projektowania przez kobiety i dla kobiet – mówi Ilona Rosiak-Łukaszewicz, dyrektor Galerii YES.

 

Marzysz o poprowadzeniu pociągu? Koleje Dolnośląskie wykształcą maszynistów

Poprzedni artykuł

PWSZ im. Witelona w Legnicy – twórcza aktywność na trudne czasy

Następny artykuł

Komentarze

Zostaw komentarz

Chcesz podzielić się swoją opinią? Zostaw swój komentarz.

You may also like